Portal bezpiecznego e-biznesu

Uwaga na oszustów podszywających się pod serwis OTOMOTO

Przestępcy po raz kolejny rozsyłają fałszywe SMS-y, których celem jest wyłudzanie pieniędzy. Tym razem podszywają się pod serwis z ogłoszeniami motoryzacyjnymi OTOMOTO.

Uwaga na oszustów podszywających się pod serwis OTOMOTO

Odbiorca wiadomości otrzymuje komunikat informujący o konieczności dokonania wpłaty w celu powtórnej aktywacji konta użytkownika. Do tej pory oszuści organizujący podobne akcje żądali kwoty 1 zł, lecz tym razem wzywają do zapłaty 90 groszy. Sugerują skorzystanie w tym celu z systemu elektronicznych płatności Dotpay, przesyłając w treści SMS-a link do jego podrobionej wersji. Jeśli potencjalna ofiara przejdzie pod wskazany adres, zostanie poproszona o zalogowanie się na stronę swojego banku, aby potwierdzić płatność. Kiedy to uczyni, jej dane do bankowości internetowej trafią bezpośrednio do cyberprzestępców. Użytkownik zostanie natomiast poinformowany o konieczności oczekiwania na wiadomość SMS z kodem weryfikacyjnym. W tym czasie oszuści logują się na konto bankowe i wykonują jedną z dwóch operacji – dodają swoje dane do listy zaufanych odbiorców lub zlecają dyspozycję przelewu na dużą kwotę. W przypadku pierwszej z opcji, liczą na możliwość wielokrotnego realizowania transakcji bez konieczności ich potwierdzania.

Aby mogło dojść do przejęcia środków przez przestępców, nieświadomy niczego użytkownik musi wprowadzić do fałszywego systemu otrzymany SMS-em kod weryfikacyjny. Trafia on następnie do przestępców, którzy mogą w ten sposób zatwierdzić realizację przelewu. Aby tak się mogło stać, ofiara nie może się spostrzec, że kwota transakcji jest znacznie wyższa niż wspomniane 90 groszy lub chodzi o zupełnie inną operację, którą jest dodanie nowego zaufanego odbiorcy. Prawdopodobieństwo instynktownego przepisania kodu jest duże, mając na uwadze to, że ofiara spodziewała się otrzymania SMS-a z banku. Po uzyskaniu kodu weryfikacyjnego, oszuści mogą już bez przeszkód zrealizować swoje zamiary.

Podobnych przypadków podszywania się przestępców pod zaufane firmy było w ostatnich miesiącach wiele – dotyczyły m.in. przelewów na rzecz firm kurierskich, poczty czy znanych sklepów internetowych i portali aukcyjnych.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułGoogle i Facebook mogą mieć naśladowcę Następny artykuł ›Jak Instagram troluje polskie firmy?!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się