Portal bezpiecznego e-biznesu

Starsza kobieta podała oszustowi przez telefon hasło do konta bankowego

75-letnia mieszkanka Bielska-Białej dała się nabrać na telefoniczne wyłudzenie metodą „na policjanta”. Funkcjonariusze już zablokowali rachunek bankowy przestępcy.

Starsza kobieta podała oszustowi przez telefon hasło do konta bankowego

W jaki sposób doszło do wyłudzenia pieniędzy?

Do kobiety w podeszłym wieku zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz policji. Stwierdził, że jej środki zgromadzone na rachunku bankowym wkrótce mogą zostać przejęte przez cyberprzestępców. Zaproponował rozwiązanie, polegające na przelaniu pieniędzy na konto należące do policji. W tym celu zwrócił się z prośbą o wskazanie danych identyfikacyjnych do systemu internetowej bankowości. Kobieta zaufała fałszywemu „policjantowi” i przekazała mu tego typu poufne dane. Jej naiwność poskutkowała włamaniem się oszusta na jej konto bankowe i wykonaniem przez niego transakcji na kwotę 35 000 zł na własny rachunek bankowy. To nowy rodzaj oszustwa wymierzonego przeciwko starszym osobom. Dotychczas przestępcy namawiali potencjalne ofiary do osobistego wręczenia im gotówki. W tym przypadku przejęcie pieniędzy było znacznie prostsze.


Policja podjęła błyskawiczne działania

Starsza kobieta wraz ze swoim mężem po niedługim czasie od przekazania poufnych informacji zorientowali się, że mogli stać się ofiarami oszustwa. Szybko zainterweniowali, wykonując telefon na numer alarmowy policji. Sprawą zajęli się śledczy z Bielska-Białej, którzy współpracowali z ekspertami do spraw cyberprzestępczości oraz policjantami z komendy wojewódzkiej w Katowicach. Działania te przyniosły szybki skutek w postaci zablokowania rachunku bankowego oszusta. W tym celu zajrzeli do historii operacji przeprowadzonych na koncie poszkodowanej kobiety. Skontaktowali się z bankiem, który anulował rozpoczętą transakcję. W dalszym ciągu trwają próby zatrzymania przestępcy. Aby było to możliwe, funkcjonariusze będą musieli ustalić jego tożsamość. Policjanci w związku ze sprawą 75-latki przestrzegają, aby ignorować wszelkie prośby o wskazanie przez telefon danych pozwalających na dostęp do konta bankowego. Zapewniają, że funkcjonariusze nigdy nie żądają tego typu informacji Jednocześnie apelują, aby podobne próby wyłudzenia pieniędzy jak najszybciej zgłaszać na policję.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCzłonek grupy Anonymous skazany na 10 lat więzienia za cyberatak na szpital Następny artykuł ›Google Chrome poprawi tryb „incognito”

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się