Portal bezpiecznego e-biznesu

Sprzedajesz na OLX-ie? Uważaj na oszustów, którzy mogą próbować wyłudzić Twoje pieniądze

Portal OLX ostrzegł swoich użytkowników przed wiadomościami przesyłanymi przez hakerów. Osoby sprzedające swoje produkty za pośrednictwem serwisu mogą paść ofiarą wyłudzenia pieniędzy.

Sprzedajesz na OLX-ie? Uważaj na oszustów, którzy mogą próbować wyłudzić Twoje pieniądze

Oszuści podają się za osoby zdecydowane na dokonanie zakupów poprzez platformę OLX. Przesyłają do sprzedawców link, który rzekomo ma prowadzić do potwierdzenia płatności w postaci czeku BLIK. W rzeczywistości jednak odnośnik przekierowuje na spreparowaną stronę logowania do systemu bankowości elektronicznej. Hakerzy w ten sposób liczą, że nieuważny użytkownik będzie próbował się zalogować, podając dane do swojego konta. Pozwala im to przejąć poufne dane oraz dokonywać operacji z poziomu systemu. Wymaga to zwykle potwierdzenia unikalnym kodem otrzymanym w wiadomości SMS. Oszuści mają więc nadzieję na to, że ich ofiary przepiszą go do formularza na fałszywej stronie. W ten sposób są w stanie pozbawić je oszczędności zgromadzonych na rachunkach. Mogą również dodać swój numer konta na listę zaufanych odbiorców – dzięki temu kolejne transakcje nie będą wymagać potwierdzania.

W jaki sposób uniknąć oszustwa?

Aby nie dopuścić do stania się ofiarą działania cyberprzestępców, wystarczy zachować szczególną ostrożność. Metoda hakerów nie jest pozbawiona niedoskonałości. Przede wszystkim adres zafałszowanej strony przyjmuje postać znacząco różniącą się od adresu prawdziwego banku. Wielu użytkowników w pośpiechu nie zagląda jednak w pole adresu przeglądarki internetowej. Równie ważne jest dokładne zapoznanie się z treścią otrzymanego sms-a potwierdzającego transakcję. Użytkownicy OLX-a, którzy już próbowali zalogować się na swoje konto z fałszywego linku, powinni możliwie jak najszybciej zresetować hasło oraz poinformować swój bank i policję o incydencie.

W jaki sposób do sprawy odniósł się OLX?

Przedstawiciele serwisu OLX po otrzymaniu informacji o próbach wyłudzenia pieniędzy od swoich użytkowników opublikowali specjalny komunikat. Ostrzegli w nim sprzedawców przed działaniami cyberprzestępców i zachęcili ich do wyboru opcji odbioru osobistego jako najbezpieczniejszej formy finalizowania transakcji zakupowych.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCo rodzice powinni wiedzieć o MeetMe? Następny artykuł ›Oszuści podszywają się pod PayPal

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się