Portal bezpiecznego e-biznesu

PKO BP ostrzega przed oszustami

Największy polski bank po raz kolejny ostrzega przed oszustami. Rozsyłają fałszywe SMSy, wyłudzają dane i czyszczą konta swoich ofiar.

PKO BP ostrzega przed oszustami

Przestępcza metoda polega na podszywaniu się pod firmy kurierskie, portale ogłoszeniowe, sprzedażowe lub aukcyjne. Oszuści proszą w treści SMSa o przelanie rzekomo brakującej zazwyczaj niewielkiej kwoty za jakąś usługę, w zamian za możliwość dalszego wystawiania ogłoszeń lub odblokowania konta na danym portalu. Podają link do dokonania stosownej płatności.

Użytkownik, który faktycznie korzysta z danej usługi, np. przesyłek kurierskich i zdecyduje się kliknąć w link, wpada w pułapkę. Podstawiana mu jest fałszywa, ale do złudzenia podobna strona pośrednika, a następnie równie fałszywy portal transakcyjny banku.

Fałszywa strona internetowa w takich przypadkach służy przestępcom wyłącznie do pozyskania danych logowania do banku ofiary. Potwierdzenie wykonania przelewu, które zleca osoba regulująca fałszywą zaległość, służy z kolei do wykonania operacji na prawdziwym koncie bankowym ofiary.

PKO BP ostrzega:

Podanie na fałszywej stronie danych do logowania i autoryzacji transakcji umożliwia ich przejęcie przez oszusta, który uzyskuje w ten sposób możliwość zalogowania się przy ich użyciu w autentycznym serwisie internetowym banku i zlecenia operacji z rachunku klienta (np. utworzenia szablonu płatności bądź wykonania przelewu na numer rachunku odbiorcy podany przez oszusta).

Banki apelują o ograniczone zaufanie do wiadomości od nieznanych nadawców, w których znajduje się prośba o skorzystanie z zewnętrznego linku. Nie należy na takie wiadomości odpowiadać, ani tym bardziej podawać swoich danych. Do swojego baku nigdy nie należy logować się korzystając z przekierowania na zewnętrzny odnośnik. Przed wpisaniem danych warto sprawdzić adres URL na pasku adresu przeglądarki i zabezpieczenia (certyfikat) strony.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZalecamy ostrożność podczas zakupów w sklepie: okazyjnie.net Następny artykuł ›Split payment od 1 listopada

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się