Portal bezpiecznego e-biznesu

Oszuści znów podszywają się pod ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kolejny raz ostrzega swoich klientów przed oszustami i apeluje o ostrożność przy otwieraniu e-maili, które udają korespondencję z Zakładem.

Oszuści znów podszywają się pod ZUS

Rzecznik Prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz poinformował, że oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych po kilku miesiącach spokoju ponownie podjęli aktywność w internecie. ZUS alarmuje:

W ostatnich dniach dość liczna grupa klientów Zakładu, w różnych częściach kraju otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część maili sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila. Umieszczone w stopce korespondencji logotypy (ZUS i PUE – Platforma Usług Elektronicznych) sugerują, że nadawcą jest sam Zakład. Gdy jednak przyjrzymy się dokładnie adresowi nadawcy, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że korespondencja elektroniczna nie pochodzi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oszuści posługują się dwoma adresami: składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl. Żaden z nich nie ma stosowanego przez Zakład rozwinięcia „zus.pl”. Zakład nie stosuje w swoich adresach mailowych także rozwinięcia „gov.pl”, które pojawiało się podczas wcześniejszych prób oszustw.

Korespondencja elektroniczna ze strony ZUS możliwa jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. W żadnym przypadku nie należy odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

W przypadku wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, ZUS prosi o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułSklep Google usuwa „lichwiarskie” aplikacje Następny artykuł ›Kara za uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się