Portal bezpiecznego e-biznesu

Dopłać 0,57 zł do nowego ogłoszenia. Uwaga na SMS-y od OLX!

Trwa kolejna fala wyłudzenia. Oszuści wysyłają SMS-y do użytkowników z serwisu OLX.pl z prośbą o dopłatę niewielkiej kwoty. Kliknięcie w link i dopłata przez fałszywą bramkę płatności może okazać się bardzo kosztowna!

Dopłać 0,57 zł do nowego ogłoszenia. Uwaga na SMS-y od OLX!

Poniżej przykładowa wiadomość wysyłana przez oszustów:

OLX.pl Twoje nowe ogłoszenie wymaga doplaty na kwote 0.57PLN. Brak wplaty skutkuje usunieciem ogloszenia.

W wiadomości pojawia się oczywiści link poprzez którą można dokonać płatności brakującej opłaty ("https://secure.s-pay24.com/p78689"). To właśnie ten link stanowi największą pułapkę. Po wejściu na stronę, która jest łudząco podobna do internetowych serwisów płatności oraz wpisaniu swoich danych do logowania, oszuści wchodzą w posiadanie naszych danych, które pozwolą im na kradzież środków z naszego konta.

OLX ostrzega, a my razem z nim: otrzymując SMS-y czy e-maile podobnej treści, należy zachować szczególną czujność. Są pewne typowe znaki rozpoznawcze większości tego rodzaju działań oszustów. To m.in.

  • niepoprawna pisownia,
  • brak polskich znaków,
  • podejrzane linki do płatności zawierające przypadkowe cyfry i wyrażenia.
Dodatkowo użytkownicy portali ogłoszeniowych, ale też np. klienci banków powinni wiedzieć, że te podmioty nie wysyłają wiadomości SMS czy e-mail takiej treści. Uczulają na to swoich klientów przy każdej kolejnej kampanii oszustów.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułStart programu 500+ spowodował awarie w bankach Następny artykuł ›Zalecamy ostrożność podczas zakupów w sklepie fotograficzny.fun

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się