Portal bezpiecznego e-biznesu

Do Internetu wyciekły skany ponad 3 tysięcy użytkowników serwisu Wietnamwiza.com

Do Internetu wyciekło ponad 3000 skanów paszportów. Ofiarami są Polacy, którzy ubiegali się o wizę do Wietnamu, korzystając w tym celu z serwisu Wietnamwiza.com.

Do Internetu wyciekły skany ponad 3 tysięcy użytkowników serwisu Wietnamwiza.com

Skany nie były w żaden sposób zabezpieczone, dzięki czemu każdy użytkownik Internetu mógł dotrzeć do pełnych danych osobowych oraz fotografii. Po otwarciu graficznych plików możliwe stało się przeglądanie takich informacji jak imię i nazwisko posiadacza dokumentu, miejsce i data urodzenia, numer paszportu, PESEL oraz data wydania. O sprawie poinformował mężczyzna, który starał się o uzyskanie wizy poprzez wspomniany serwis. Konieczność przesłania skanu paszportu wzbudziła w nim podejrzenia. Zwrócił się więc po radę do swojego znajomego, który wcześniej korzystał ze strony Wietnamwiza.com. Zapewnił go, że w jego przypadku udało się bezpiecznie przejść przez wszystkie etapy weryfikacji w celu otrzymania wizy. Deklaracja ta uśpiła czujność mężczyzny.

W jaki sposób przebiegała procedura?

Aby złożyć wniosek o wizę do Wietnamu za pośrednictwem serwisu, konieczne jest przesłanie skanu paszportu i dołączenie go do elektronicznego formularza. Następnie ma miejsce przekierowanie na osobną stronę, na której znajduje się okno z potwierdzeniem prawidłowości sporządzonego formularza. Oczom użytkowników ukazała się rubryka z miejscem na fotografię. Zdjęcie nie było jednak widoczne, lecz zamiast niego można było dostrzec jedynie ikonkę. Osoby korzystające z serwisu mogły zatem dojść do wniosku, że skan paszportu nie wczytał się prawidłowo, a następnie kliknąć w ikonkę. Jeżeli to uczynili, zostali przekierowani na zewnętrzną stronę, na której zostały umieszczone skany ich dokumentów, a także tysięcy innych użytkowników. Najstarsze pliki dostępne w katalogu były datowane na 2015 rok.

Co na to właściciel strony?

O incydencie z wyciekiem skanów paszportów został poinformowany dyrektor biura PolViet Maciej Ryczka, odpowiedzialny za zarządzanie stroną Wietnamwiza.com. Dowiadując się o sytuacji, szybko zablokował dostęp do plików graficznych. Poinformował jednocześnie, że serwis był w 2018 roku atakowany przez hakerów. Zadeklarował poza tym, że każda ofiara wycieku zostanie poinformowana o tym fakcie.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułBezpieczeństwo w służbie zdrowia Następny artykuł ›Google Chrome poprawi tryb „incognito”

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się