Portal bezpiecznego e-biznesu

Cyberprzestępcy wyłudzają pieniądze, stosując metodę „na amerykańskiego żołnierza”

Jak poinformował Tygodnik Kurier Gmin, internetowi przestępcy wyłudzają pieniądze, posiłkując się nową metodą. Informację tę potwierdza policja w Wołowie.

Cyberprzestępcy wyłudzają pieniądze, stosując metodę „na amerykańskiego żołnierza”

W jaki sposób działają cyberprzestępcy?

Podają się za amerykańskich żołnierzy albo weteranów wojennych i nawiązują kontakt z kobietami, które próbują w sobie rozkochać. Opisują fikcyjne historie dotyczące udziału w misjach wojennych i stopniowo próbują zdobyć zaufanie swoich łatwowiernych ofiar. Następnie proszą o pomoc finansową, w związku z ich chwilowo trudną sytuacją. Mogą przykładowo przekonywać, że ich konta bankowe zostały na jakiś czas zablokowane. Pieniądze obiecują następnie zwrócić z ogromną nawiązką.

Kobieta zaangażowana uczuciowo w internetową relację, jest skłonna uwierzyć w takie opowieści i przesyła środki na rachunki bankowe założone w różnych regionach świata. Policjanci zanotowali już przypadki, w których ofiary przestępców zaciągały spore kredyty, aby wspomóc ukochanego „żołnierza”. W ten sposób dała się nabrać między innymi mieszkanka powiatu wołowskiego, która wysłała na konto internetowego przestępcy kilka tysięcy złotych.

Sprawcy działają w przemyślany sposób, budując stopniowo fałszywą tożsamość w portalach społecznościowych. Dostarczają ofierze nieprawdziwe fotografie z żołnierskim wizerunkiem, „własnym” domem, majątkiem czy różnymi sytuacjami życia codziennego. Następnie prowadzą długie i angażujące rozmowy na prywatne tematy. W ten sposób usypiają czujność naiwnej kobiety, która decyduje się przekazać własne środki finansowe. Przestępcy co jakiś czas doskonalą wypracowaną dotychczas metodę, co ma utrudnić rozpoznanie ich zamiarów.

Co na to policja?

Sierżant policji w Wołowie Marzena Pawlik przestrzega, aby nie kierować się emocjami i przejściowemu zauroczeniu. Apeluje, aby w żadnym wypadku nie wykonywać przelewów na rzecz nieznanych osób, znanych jedynie w przestrzeni internetowej. Jednocześnie zachęca, aby każdą próbę wyłudzenia pieniędzy natychmiast zgłaszać na policję. Zachowanie dystansu, ostrożności i logicznego myślenia podczas korzystania z portali społecznościowych, pozwala zapobiec zostaniu ofiarą oszustwa.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułO tym, jak operator sieci komórkowej sklonował numer telefonu Następny artykuł ›Google Chrome poprawi tryb „incognito”

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się