Portal bezpiecznego e-biznesu

Alior Bank ostrzega przed oszustwem na SMS

Alior Bank, na swojej stronie internetowej zamieścił komunikat, w którym ostrzega klientów przed kolejnymi oszustwami mającymi na celu wyłudzenie danych do logowania do bankowości internetowej.
Alior Bank ostrzega przed oszustwem na SMS

Bank w komunikacie w bardzo ciekawy i przejrzysty sposób opisał sposób oszustwa za pośrednictwem wiadomości SMS. Tego rodzaju wiadomości różnią się formą, ale ich celem jest zawsze skłonienie odbiorcy wiadomości do kliknięcia w link do fałszywej strony. Na stronie bank podał kilka przykładów tego typu wiadomości. Tego rodzaju wiadomości mogą informować o:

  1. rezygnacji z usługi płatnych SMS-ów,
  2. konieczności dopłaty niewielkiej kwoty do paczki czy
  3. konieczności dokonania autoryzacji PIT-ów złożonych przez internet.

Celem oszustów jest wyłudzenie danych obiorcy wiadomości, a w przypadku bankowości elektronicznej wyłudzenie danych dostępowych do konta bankowego. Alior Bank przypomina, że nie wysyła odnośników do strony logowania w mailach i wiadomościach SMS. Każdy taki komunikat może być więc próbą oszustwa. Zaleca też, by dokładnie czytać treść otrzymanych wiadomości i sprawdzać kwoty przelewów. Komunikat zawiera także ważną informację dotyczącą nadawcy wiadomości ponieważ oszuści mogą ustawić dowolną nazwę nadawcy dla wiadomości SMS, co dodatkowo może ich uwiarygadniać i wprowadzać w błąd odbiorcę wiadomości.

Link podany w wiadomości SMS może kierować do fałszywej strony banku i być próbą wyłudzenia wrażliwych danych. Pod linkami może się też znajdować oprogramowanie, które spróbuje zainfekować telefon wirusem.

Poniżej przykładowe wiadomości:


Komentarze

‹ Poprzedni artykułZalecamy ostrożność podczas zakupów w sklepie: domowy-sprzet.pl Następny artykuł ›Nowy obowiązek właścicieli e-sklepów. Czy dotyczy również ciebie?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się