Portal bezpiecznego e-biznesu

Ze sklepu Google Play znika 85 złośliwych aplikacji

 Ze sklepu Google Play znika 85 złośliwych aplikacji

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

To efekt raportu przedstawionego przez ekspertów z firmy Trend Micro, specjalizujących się w zakresie bezpieczeństwa aplikacji na urządzenia mobilne.

Ze sklepu Google Play znika 85 złośliwych aplikacji

W ramach przeprowadzonej analizy udało się ustalić, że w sklepie Google Play dostępnych jest 85 aplikacji, które po zainstalowaniu wyświetlają denerwujące reklamy, a także kontrolują działania podejmowane na urządzeniu. Zaliczają się do nich przede wszystkich gry oraz oprogramowanie do odbierania telewizji. Pojawiające się reklamy w każdym z przypadków pochodziły z grupy „AndroidOS_HidenAd”. Wyskakujące okienka posiadały na tyle duże rozmiary, że uniemożliwiały korzystanie z aplikacji. Wykazywały również zdolność do działania w tle, kiedy użytkownik korzystał z urządzenia w innych celach. Do każdego z narzędzi był przypisany inny twórca, lecz każdy z nich wykorzystywał klucze publicznych o podobnej strukturze. Były one powiązane z paczkami APK.

Jak często pobierano niebezpieczne aplikacje?

Złośliwe oprogramowanie znajdujące się w sklepie Google Play zostało pobrane w sumie ponad 9 milionów razy. Z katalogu 85 aplikacji największą popularnością cieszył się program „Easy Universal TV Remote”, który doczekał się więcej niż 5 milionów instalacji. Użytkowników decydujących się na jego pobranie mogła zmylić stosunkowo wysoka średnia ocen, która sięgała 3,9 gwiazdki przy sporej liczbie wystawionych not, bo przekraczającej 130 tysięcy. Nie każdy miał czas na wczytywanie się w negatywne opinie, przestrzegające przed nachalnymi reklamami. Dlatego tak wiele niczego nieświadomych osób instalowało aplikację na swoim urządzeniu z systemem Android.

Przedstawiciele firmy Trend Micro poinformowali, że każda z 85 złośliwych aplikacji została już usunięta ze sklepu Google Play. Może się jednak rodzić pytanie, dlaczego Google dopuszczał do ich instalacji na długo przed opublikowaniem raportu. Warto ten przypadek traktować jako przestrogę. Zanim zdecydujemy się na pobranie programu, warto zawsze dokładnie zapoznać się z opiniami innych użytkowników.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułOszuści podszywają się pod Netflix Następny artykuł ›Split payment od 1 listopada

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się