Portal bezpiecznego e-biznesu

Wyciek danych osobowych z TVP

 Wyciek danych osobowych z TVP

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Niezawodny serwis Niebezpiecznik ujawnił wyciek danych osobowych z Telewizji Polskiej. Szacuje się, że poszkodowanych może być 10 tys. osób. Jest wśród nich znana aktorka.
Wyciek danych osobowych z TVP

Wyciek dotyczy danych osób, które współpracowały bądź zamierzały współpracować z TVP. Jeden z internautów natrafił w sieci na niezabezpieczoną bazę danych z danymi współpracowników Telewizji Polskiej, takimi jak: seria i numer dowodu osobistego, imię i nazwisko, numer PESEL, numer telefonu, adres zamieszkania. Dane były dostępne po wpisaniu w przeglądarkę Google prostego polecenia, które zawężało wyniki wyszukiwania do dokumentów zawierających dany wyraz w tytule. Nie było konieczne przełamywanie żadnych zabezpieczeń lub haseł.

Zdaniem Niebezpiecznika źródłem wycieku jest jedna z agencji współpracujących z TVP, a także strona TVP. Wśród poszkodowanych znajdują się charakterystyczne grupy osób:

  • Nieprofesjonalni aktorzy, którzy nawiązali lub chcieli nawiązać współpracę z telewizją. Oprócz danych osobowych, takich jak imię, nazwisko i adres, baza zawierała w tym wypadku również dane biometryczne.
  • Pełnomocnicy osób niepełnoletnich. Najczęściej chodzi o rodziców, którzy w imieniu dzieci lub nastolatków zgadzali się na udostępnianie danych. W wypadku oprócz adresu wyciekły zarówno numery PESEL rodzica, jak i dziecka.
  • Aktorzy i aktorki. Wyciek zawierał też bazę numerów telefonów.

Wśród poszkodowanych znajduje się popularna aktorka Anna Dereszowska. W jej przypadku do sieci wyciekły też seria i numer dowodu osobistego.

TVP po powiadomieniu o wycieku zablokowało dostęp do katalogu. Biuro prasowe jednak nie przedstawiło żadnych wyjaśnień w tej sprawie.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułKNF nałożyła karę na PZU i TU Generali Następny artykuł ›Kasy online coraz bliżej!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się