Portal bezpiecznego e-biznesu

Uwaga na aplikację Creatsize w App Store. Można łatwo narazić się na koszty subskrypcji

 Uwaga na aplikację Creatsize w App Store. Można łatwo narazić się na koszty subskrypcji

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
W sklepie App Store co chwilę pojawiają się nowe aplikacje, które narażają nieświadomych użytkowników na wysokie opłaty w związku z subskrypcją.
Uwaga na aplikację Creatsize w App Store. Można łatwo narazić się na koszty subskrypcji

Są one tylko pozornie bezpłatne, podczas gdy ma miejsce sprytne ukrywanie informacji o kosztach.

Czym zachęcają twórcy aplikacji Creatsize?

Twórcą aplikacji tej jest osoba podpisująca się jako Alfdis Halvor. Oprogramowanie jest przeznaczone dla osób, które chcą dokonać obróbki graficznej zdjęć, a następnie publikować je w mediach społecznościowych. Za pomocą oprogramowania możemy przemienić własne fotografie na ilustracje przypominające komiks, a także korzystać z rozbudowanej bazy emotikon. Narzędzie to zyskuje na popularności, gdyż jest intensywnie reklamowane w Social Media. Materiały promocyjne są na tyle efektowne, że przyciągają uwagę potencjalnie zainteresowanych użytkowników.

Dlaczego tak łatwo się nabrać?

Reklamy promujące aplikację oczywiście w żaden sposób nie wspominają o tym, że korzystanie z jej pełnych możliwości wymaga systematycznego opłacania usługi. Informacja o tego typu opłacie jest sprytnie ukryta przez twórców oprogramowania. W sklepie App Store o kosztach subskrypcji dowiemy się dopiero po tym, jak rozwiniemy krótki opis narzędzia Creatsize. Ekran potwierdzenia usługi subskrypcyjnej jest także mało widoczny przy pierwszym uruchomieniu aplikacji. Po nieuważnym zatwierdzeniu, ma miejsce aktywowanie usługi na okres jednego tygodnia, po czym następuje jej automatycznie odnowienie. Aby anulować subskrypcję, trzeba wyłączyć jej autoodnawianie co najmniej 24 godziny przed końcem bieżącego okresu. Tygodniowy koszt usługi wynosi 229,99 zł.

Nie można w tym przypadku mówić o oszustwie, lecz działaniu wątpliwym pod względem etycznym. Autor aplikacji liczy na naiwność, nieuwagę i lekkomyślność użytkowników. Najbardziej narażone na ponoszenie wygórowanych kosztów jak na możliwości programu są osoby starsze, dzieci oraz młodzież. Dlatego jeżeli mają dostęp do sklepu App Store, lepiej jest zrezygnować z podpinania modułu automatycznych płatności na koncie Apple ID.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułUważajcie na sklep: neomediamax.net Następny artykuł ›Jak prawidłowo skonstruować Newsletter

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się