Portal bezpiecznego e-biznesu

UOKiK zaleca ostrożność w Black Friday

 UOKiK zaleca ostrożność w Black Friday

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Każdego roku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiają liczne skargi niezadowolonych konsumentów dotyczące promocji lub wyprzedaży. Jak podaje UOKiK skargi te stanowią niemal 10 procent wszystkich zawiadomień.
UOKiK zaleca ostrożność w Black Friday

Urząd zaleca zachowanie szczególnej czujności w okresie wyprzedaży Black Friday oraz wymienił najpopularniejsze chwyty stosowane przez nieuczciwych sprzedawców:

  • pozorne obniżki cenowe czyli podnoszenie standardowych cen tuż przed wyprzedażą, tak aby klientowi wydawało się, iż płaci znacznie mniej w Black Friday
  • przyciągające uwagę kampanie promocyjne, które zachęcają do odwiedzin sklepu, a na miejscu okazuje się, że obniżki dotyczą wyłącznie niektórych produktów
  • niejasne zasady promocji, informacje o rabatach i zasadach ich udzielania często są lakoniczne lub pisane w sposób niejasny
  • anulowanie zamówień złożonych w sklepach internetowych, zwłaszcza w przypadku błędnej ceny wskazanej przez sprzedawcę.

Jak co roku UOKiK rozpoczął monitorowanie ofert promocyjnych największych sklepów internetowych w Polsce. Urząd weryfikuje czy konsumenci nie są wprowadzani w błąd oraz czy nie stosuje się wobec nich technik mogących naruszać ich prawa. Sprawdzanie dotyczy przede wszystkim cen i zasad promocji. UOKiK zwraca szczególną uwagę na rzeczywistą wartość rabatów, a jednocześnie zachęca sprzedawców do uczciwości wobec swoich klientów.

Ponadto Urząd przypomina, iż każdy konsument ma prawo do złożenia reklamacji w przypadku wprowadzenia go w błąd lub sprzedaży rzeczy z wadą. Dodatkowo można skorzystać z prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość czyli tzw. zwrotu w terminie 14 dni.

Zachęcamy do szczególnej ostrożności zwłaszcza jutro w Black Friday. Przed złożeniem zamówienia warto zweryfikować sklep internetowy oraz jego historię. TUTAJ możecie się dowiedzieć jak tego dokonać.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUwaga na fałszywe linki podsyłane przez nieznane osoby! Następny artykuł ›Bezpiecznie płatności w internecie

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się