Portal bezpiecznego e-biznesu

UOKiK sprawdza zakazy robienia zdjęć w supermarketach

 UOKiK sprawdza zakazy robienia zdjęć w supermarketach

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zareagował na liczne skargi klientów dużych sieci handlowych, którym zabrania się wykonywania zdjęć produktów w sklepach. 25 przedsiębiorców ma złożyć w tej sprawie wyjaśnienia.
UOKiK sprawdza zakazy robienia zdjęć w supermarketach

Temat ten jest ostatnio bardzo często poruszany wśród konsumentów oraz przez media. Niektóre sieci handlowe stosują praktyki utrudniające porównanie cen, zabraniając klientom fotografowania cen produktów lub też skanowania kodów kreskowych. Z badania przeprowadzonego przez ABR SESTA i AdRetail w grudniu ubiegłego roku wynika, że problem ten dotyczy ponad 70 proc. sieci handlowych.

UOKiK ostrzega, że tego rodzaju zakazy mogą zostać uznane za nieuczciwe praktyki rynkowe, które naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Małgorzata Cieloch z biura prasowego UOKiK przypomina, że cena jest często podstawowym czynnikiem, którym kierują się klienci, decydując się na zakup danego produktu lub nie. W kodzie kreskowym bardzo często ukryte są informacje takie, które są istotne dla konsumenta, czyli informacje o składzie czy na przykład dopasowaniu do diety konsumenta danego produktu.

Z kolei prezes Urzędu Marek Niechciał twierdzi:

Sklepy nie mogą zakazywać takich praktyk. Jednym z podstawowych praw konsumenta jest możliwość swobodnego wyboru oferty, która mu najbardziej odpowiada pod względem ceny czy właściwości produktu. Musi mieć więc możliwość porównania, co może zrobić na różne sposoby, także poprzez aplikacje czy zdjęcia.

Urząd rozesłał pisma do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, do której należy 14 sieci handlowych, m.in. Auchan, Tesco, Carrefour, Biedronka, Żabka i Castorama) oraz do 11 innych przedsiębiorców (m.in. sklepów Lewiatan, Rossmann, Piotr i Paweł i Top Market). Kara finansowa za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów może sięgać 10 proc. wartości obrotu.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułProśba o przelew od znajomego na FB? Uważajcie na to oszustwo! Następny artykuł ›Made in …. ?? Czy błędna informacja o kraju produkcji towaru jest wadą?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się