Portal bezpiecznego e-biznesu

Tworzenie środków płatniczych dla ekosystemów – tokeny utility

 Tworzenie środków płatniczych dla ekosystemów – tokeny utility

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Tokeny i kryptowaluty liczą już tysiące funkcjonujących na runku projektów, a nowych inicjatyw przybywa lawinowo. W takim zagęszczeniu pozycji z trudnością odróżnia się jednej rodzaj tokenów, czy kryptowalut od drugiego. Istnieje prosty podział i według niego jeszcze dość łatwo rozróżnić wirtualne aktywa. Wszystkie należą do jednej z dwóch kategorii: tokeny lub coiny, czyli monety. Dalej obraz przestaje być tak klarowny, ponieważ istnieje wiele rodzajów tokenów o różnym zastosowaniu. Weźmy pod lupę tworzenie tokenów użytkowych (utility tokens) dla konkretnych ekosysytemów i sprawdźmy, jak to działa.
Tworzenie środków płatniczych dla ekosystemów – tokeny utility

Tokeny zajmują więcej rynku niż monety

Token to rodzaj kryptowaluty zbudowanej na istniejącej infrastrukturze blockchain i chociaż monety dominują pod względem kapitalizacji, to tokeny stanowią większość na tym rynku. Tokeny kryptowalutowe wykorzystuje się na wiele sposobów, np. zapewniają użyteczność, umożliwiają zarządzanie i stanowią potwierdzenie własności. Tokeny użytkowe zaprojektowano z myślą o konkretnym celu dla użytkowników platformy lub posiadaczy danej aplikacji. Zazwyczaj tworzenie tokenów utility odbywa się w ramach jednego ekosystemu dla wybranej społeczności.

Kto i dlaczego decyduje się na tworzenie tokenów użytkowych?

Tworzenie tokenów użytkowych to w uproszczeniu emitowanie własnych środków płatniczych. Rozwiązanie wprowadza się dla użytkowników aplikacji lub platform, którzy chcą robić zakupy wewnątrz ekosystemu, zacieśniając jednocześnie relacje ze społecznością. Hermetyczne środowiska dają poczucie elitarnej przynależności, a tokeny jeszcze potęgują to wrażenie.

Utility tokens to popularny rodzaj tokenów dla strat up-ów. Założyciele nowych biznesów lub prywatnych inicjatyw zbierają w ten sposób fundusze. Dzięki temu zapewniają lepszy start, a ich projekt osiąga pełnię swojego potencjału, omijając ograniczenia, które stwarza skąpe finansowanie. I w tym przypadku równie ważne, aby nadać tokenom funkcję płatniczą. Nabywcy takich aktywów nie tylko inwestują w innowacyjny projekt, ale również zapewniają sobie środki do płacenia za nowe produkty lub usługi. Jeśli wytwarzane dobra z założenia są limitowane, tym bardziej warto zabezpieczyć do nich dostęp i skorzystać z tokenizacji.


Inne rodzaje tokenów dla ekosystemów

Niewymienne tokeny NFT to rodzaj tokenów, które również przedstawiają coś wyjątkowego i wykorzystują do tego celu technologię blockchain. Unikatową wartość reprezentuje na przykład dzieło sztuki: obraz, rzeźba czy instalacja lub przedmiot kolekcjonerski, który pojawił się w grze. Dodatkowo dla bezpieczeństwa NFT potwierdzają własność za pomocą podpisu cyfrowego (brak możliwości podrobienia).

Jak do tej pory tworzenie tokenów NFT wykorzystywało się do reprezentowania cyfrowych aktywów. Wielu wizjonerów uważa, że w przyszłości będą reprezentowały więcej dostępnych dóbr np. bilety na koncerty. Największą sławę zdobyły NFT Crypto Punks – seria portretów stworzonych z pikseli, które sprzedały się za bajońskie sumy o wartości milionów dolarów.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWindows 11 – nowoczesny system operacyjny ma każdy komputer Następny artykuł ›Koniec dropshippingu? – Nowy projekt Unii Europejskiej

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się