Portal bezpiecznego e-biznesu

Szyfrowane sprzętowo dyski SSD mogą być zagrożone

 Szyfrowane sprzętowo dyski SSD mogą być zagrożone

Badanie przeprowadzone przez holenderskich naukowców ujawnia, że sprzętowe szyfrowanie w wielu modelach dysków SSD może się okazać niewiele warte. Szyfrowanie takie można ominąć, uzyskując bezpośredni dostęp do treści, a co gorsza BitLocker używa domyślnie właśnie wariantu sprzętowego!

Szyfrowane sprzętowo dyski SSD mogą być zagrożone

Jak donosi serwis zaufanatrzeciastrona.pl naukowcy z uniwersytetu Radboud opublikowali wyniki swoich badań nad szyfrowaniem dysków SSD. Z punktu widzenia architektury bezpieczeństwa sprzętowe szyfrowanie dysku może mieć sporą przewagę nad szyfrowaniem programowym gdyż klucze szyfrujące nie muszą znajdować się w pamięci operacyjnej komputera, a jedynie w dedykowanym układzie kontrolera dysku. Oprócz tego szyfrowanie sprzętowe jest dużo wydajniejsze, ponieważ odpowiada za nie układ znajdujący się w dysku, dzięki czemu nie obciąża systemu operacyjnego komputera. Takie szyfrowanie uważane jest za preferowaną metodę zabezpieczania danych.

W wielu firmach stosuje się szyfrowanie wbudowanym w system Windows Bitlockerem. Jeśli dysk informuje system operacyjny, że wspiera szyfrowanie sprzętowe, to BitLocker wybiera ten wariant, nie używając wtedy szyfrowania programowego. Niestety Holendrom udało się w większości przypadków uzyskać dostęp do zaszyfrowanych danych bez znajomości kluczy szyfrujących.

Listę przebadanych dysków jak i kompletne wyniki badań można znaleźć TUTAJ. Producenci problematycznych dysków albo już usunęli luki w zabezpieczeniach, albo są w trakcie takiego procesu. Jednak dla bezpieczeństwa zaleca się wymusić w zabezpieczanym systemie szyfrowanie programowe, nawet kosztem zmniejszonej wydajności.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułOd grudnia 2018 Ad-block w Chrome będzie blokować strony w całości Następny artykuł ›Facebook pobrał od użytkowników 1,5 mln kontaktów bez zgody

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Przypomnij hasło

Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się