Portal bezpiecznego e-biznesu

Raport „Cyber-ruletka po polsku”

 Raport „Cyber-ruletka po polsku”

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Jak wynika z raportu firmy PwC pt. „Cyber-ruletka po polsku. Dlaczego firmy w walce z cyberprzestępcami liczą na szczęście” – jedynie 8% polskich przedsiębiorstw jest odpornych na ataki cyberprzestępców.

Raport „Cyber-ruletka po polsku”

W poprzednim roku w wyniku cyberataków straty finansowe poniosło 44% polskich przedsiębiorstw, a 62% odnotowało zakłócenia i przestoje w funkcjonowaniu. Autorzy badania podkreślają, że tylko 8% przedsiębiorców dysponuje odpowiednimi narzędziami i systemami zabezpieczeń, a budżet na bezpieczeństwo stanowi dla nich co najmniej 10% wartości całego budżetu IT.

Tomasz Sawiak, wicedyrektor w zespole ds. cyberbezpieczeństwa w PwC twierdzi:

Coraz trudniej nadążyć za rozwojem technologii, która z jednej strony wspiera efektywność biznesu, ułatwia pracę i przyczynia się do większej integracji przedsiębiorstw, konsumentów i międzynarodowych rynków. Z drugiej strony jednak otwiera wrota do świata biznesu dla osób o nieuczciwych zamiarach, stając się źródłem istotnych strat, zarówno finansowych, jak też związanych z reputacją. Polskie firmy przeznaczają na cyberbezpieczeństwo średnio zaledwie 3% swojego całkowitego budżetu IT, a to zdecydowanie za mało, by można było zbudować skuteczną obronę.

Autorzy raportu dodają także, że przestoje będące wynikiem cyberincydentu szczególnie dotkliwe mogą być dla firm produkcyjnych. Straty z tym związane łatwo wtedy przełożyć na wymiar finansowy – 1 godz. przestoju może oznaczać straty nawet 45 mln euro. Obszar produkcji jest szczególnie podatny na ataki ze względu na zamknięty charakter systemów sterowania, wykorzystujących przestarzałe technologie informatyczne.

Raport PwC wskazuje, że w kolejnych latach priorytetem inwestycyjnym dla firm będzie wdrożenie nowych technologii w organizacjach, takich jak Internet Rzeczy (62%), sztuczna inteligencja (53%) i robotyka (44%).

Komentarze

‹ Poprzedni artykułDzień zmiany hasła Następny artykuł ›Made in …. ?? Czy błędna informacja o kraju produkcji towaru jest wadą?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się