Portal bezpiecznego e-biznesu

Powrót oszustwa na dopłatę do paczki!

 Powrót oszustwa na dopłatę do paczki!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Oszustwo na niedopłatę za paczkę, zatacza właśnie kolejne koło. Od kilku dni specjaliści CyberRescue otrzymują po kilkadziesiąt zgłoszeń od zaniepokojonych klientów.
Powrót oszustwa na dopłatę do paczki!
Wiadomość informuje o konieczności uregulowania należności. W SMSie znajduje się link, przekierowujący do podrobionej strony firmy kurierskiej InPost, na której należy wypełnić formularz. Przestępcy najpierw wyłudzają numer telefonu, a w następnych krokach dane logowania do bankowości.

Popularne oszustwo

SMSy o dopłacie do paczki są wysyłane regularnie, zazwyczaj na losowe numery telefonu więc trudno się przed nimi uchronić. Pomimo zdecydowanej popularności tego oszustwa, wciąż zdarzają się osoby, które wcześniej o nim nie słyszały i wymykają się spod parasola bezpieczeństwa CyberRescue. Jedną z takich osób był Pan Marek, który niedawno zgłosił się w tej sprawie do wspomnianej firmy z sektora cyberbezpieczeństwa.
Zobaczyłem SMSa i od razu wszedłem w link. Czekałem na paczkę od syna, założyłem, że to o nią chodzi. Niestety, ale od razu podałem numer telefonu i zalogowałem się na fałszywej stronie. Dopiero gdy nie chciał załadować się ekran mojego banku, zacząłem się niepokoić - informuje Pan Marek, któremu z konta skradziono pięć tysięcy złotych.
W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem i spróbować zatrzymać przelew oraz zabezpieczyć konto. Jeśli środki zostaną już przejęte, pozostaje zgłosić sprawę na policję oraz złożyć reklamację w banku na tę transakcję.

Co zrobić jeśli dostanę taki sms?

Przede wszystkim nie należy panikować. Sam fakt otrzymania SMSa, wbrew powszechnej opinii, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia - wyjaśnia Kornelia Giglok z CyberRescue - dopiero skorzystanie z przesłanego linku albo odpowiedź na wiadomość, może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Podejrzany numer najlepiej od razu dodać na czarną listę kontaktów, by ustrzec się przed nagabywaniem cyberłobuzów.
A jeśli SMS przyszedł do nas z tzw. numeru "premium" (zawierającego zwykle, 4,5 lub 6 cyfr), to warto zapytać swojego operatora o możliwość zablokowania tego rodzaju korespondencji.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWłączona kamera w trakcie pracy zdalnej jest niezgoda z prawem! Następny artykuł ›Amazon zagrożony ogromnymi karami

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się