Portal bezpiecznego e-biznesu

Polski haker Thomas złapany!

 Polski haker Thomas złapany!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Polski cyberprzestępca, działający pod pseudonimem Thomas, siedzi w areszcie. Został złapany po skutecznej współpracy prokuratury oraz CERT Polska.
Polski haker Thomas złapany!

Thomas tworzył wirusy, które żądały okupu za odblokowanie danych tzw. ransomware. Po uruchomieniu wirusa, pliki na komputerze ofiary były szyfrowane, a ofiara w celu ich odblokowania była zmuszona zapłacić okup.

Eksperci CERT Polska stworzyli narzędzie które umożliwia odzyskanie danych, które były blokowane przez przestępcę. Aplikacja, która powinna pomóc ofiarom wirusa Vortex, znanego też pod nazwą Flotera czy Polski Ransomwa jest do pobrania TUTAJ. Osoby, którym uda się odszyfrować pliki proszone są o składanie odpowiednich doniesień do prokuratury - pomoże to rozszerzyć zakres zarzutów stawianych schwytanemu kilka tygodni temu cyberprzestępcy.

Tomasz T. stoi za kilkudziesięcioma głośnymi cyberatakami. To prawdopodobnie on rozsyłał większość fałszywych faktur Play, powiadomień od firm kurierskich czy Poczty Polskiej, PKO, mBanku, DPD, Netii, DHL, DotPay i wielu innych. Schemat jego działania zawsze był zbliżony: przekonywał ofiarę, że ważne informacje zawarte są w załączniku. Po jego otwarciu dochodziło do infekcji złośliwym oprogramowaniem, blokującym dostęp do komputera, tzw. ransomware (oprogramowanie szantażujące).

Źródło wiedzy: next.gazeta.pl

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZbliża się rewolucja w e-commerce! Inteligentni asystenci zmienią rynek Następny artykuł ›No code to przyszłość! Rozwiązanie, które musisz poznać

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się