Portal bezpiecznego e-biznesu

Policyjne krótkofalówki na bakier z ochroną danych osobowych

 Policyjne krótkofalówki na bakier z ochroną danych osobowych

Jak zauważa w swoim artykule serwis niebezpiecznik.pl, w rodzimej Policji wciąż w powszechnym użytku znajdują się nieszyfrowane, niezabezpieczone urządzenia komunikacyjne.

Policyjne krótkofalówki na bakier z ochroną danych osobowych

Jeden z czytelników Niebezpiecznika podzielił się swoją historią, w której w czasie legitymowania i sprawdzania jego danych funkcjonariusze posługiwali się wysłużonymi analogowymi krótkofalówkami do komunikacji z bazą. Na pytanie o szyfrowanie kanału komunikacji uzyskał odpowiedź, że „raczej nie”. Przekazywane informacje nie tylko miały charakter danych osobowych, identyfikowały osobę fizyczną, ale również były wrażliwe z powodu zapytań o karalność.

Do podsłuchu rozmów prowadzonych przez służby policyjne wystarczą urządzenia krótkofalarskie, hobbystyczne. Bez problemu można nabyć taki sprzęt w sieci, również w sieci można napotkać informacje na temat używanych przez Policję częstotliwości (pasm).

Co ciekawe, policjanci są świadomi tego, że bez problemu można ich podsłuchać. Stosują zatem metodę, w której starym sprzętem się jedynie „wywołują”, a informacje przekazują sobie już znacznie bezpieczniejszymi, choć zazwyczaj prywatnymi telefonami komórkowymi.

Na to wszystko nakłada się aktualny strajk policjantów, w którym według informacji TVN24, policjanci w ramach strajku włoskiego mają obecnie używać wyłącznie służbowych środków łączności.

Cały problem bierze się z wieloletniego niedofinansowania służb, których nie stać na wymianę sprzętu komunikacyjnego na nowy – nie tylko lepszy i bezpieczniejszy, ale przede wszystkim droższy.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułMłodzi Amerykanie rezygnują z Facebooka Następny artykuł ›Facebook pobrał od użytkowników 1,5 mln kontaktów bez zgody

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Przypomnij hasło

Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się