Portal bezpiecznego e-biznesu

Pobierz aplikację, aby odsłuchać wiadomość!

 Pobierz aplikację, aby odsłuchać wiadomość!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Weekend zdecydowanie należał do oszustów. Ruszyła kampania SMSowa, informująca o czekającej wiadomości na poczcie głosowej. Chcesz ją odsłuchać? Musisz pobrać aplikację!

Pobierz aplikację, aby odsłuchać wiadomość!

Otrzymujesz SMS z linkiem, który przekierowuje do strony, gdzie znajduje się rzekome nagranie, jednak musisz pobrać aplikację. Co ważne, oszuści wysyłają różne warianty wiadomości, zawierające to samo złośliwe oprogramowanie FluBot. Jeżeli zainstalujesz aplikację na urządzeniu z systemem Android, przestępcy będą mogli śledzić każdy Twój ruch, w tym wykraść dane logowania do banku. Ponadto z Twojego telefonu pobiorą listę kontaktów i będą w stanie wysyłać z telefonu nieprawdziwe SMSy do zabudowanej bazy numerów. Więc jeśli dojdzie do zainfekowania Twojego telefonu, niestety Twoi najbliżsi otrzymają takie wiadomości od przestępców.

Miałam 8 wiadomości na poczcie głosowej!

Wiadomość o poczcie głosowej otrzymała także Renata. Była zaskoczona, gdy zobaczyła, że na poczcie głosowej ma 8 czekających wiadomości. Gdy zorientowała się, że musi pobrać aplikację, od razu odezwała się do CyberRescue.

Zdziwiłam się, że muszę zainstalować jakąś aplikację, zazwyczaj po prostu dzwoniłam pod podany numer - tłumaczy kobieta.

Pierwsze oszustwa na “pocztę głosową” pojawiły się w sierpniu tego roku.

Nie klikaj w nieznane linki z wiadomości!

Zapamiętaj, jeżeli otrzymujesz SMS z linkiem i nie wiesz skąd taka wiadomość pochodzi, nigdy nie klikaj pochopnie w linki, a także nie instaluj żadnych aplikacji spoza oficjalnego źródła jak np. sklep Google Play - tłumaczy Karolina Wrońska z CyberRescue.

Jeżeli pobierzemy aplikację i uruchomimy ją na naszym telefonie nie logujmy się do aplikacji bankowych. Powinniśmy poinformować bank o zaistniałej sytuacji dzwoniąc, np. z innego urządzenia, a w zainfekowanym telefonie włączmy tryb samolotowy, aby dalej nie rozsyłało SMS-ów do bazy kontaktów .

Zapamiętaj! Nigdy nie pobieraj plików i aplikacji z nieznanych Ci źródeł!

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCyberprzestępcy również czekają na Black Friday oraz Cyber Monday Następny artykuł ›Bonus 900 zł od Santandera?

Newsletter

Polecamy Adwokat Art. 178A KK

Legalniewsieci.pl © 2022. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się