Portal bezpiecznego e-biznesu

Plaga fikcyjnych sklepów internetowych - jak się chronić?

 Plaga fikcyjnych sklepów internetowych - jak się chronić?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Wystarczy tydzień, aby oszuści zgarnęli kilka tysięcy złotych!
Plaga fikcyjnych sklepów internetowych - jak się chronić?

Coraz częściej, także za pośrednictwem legalniewsieci.pl, dochodzą do nas informację o fake shopach, czyli sklepach widmo. Dlaczego wielu z nas traci czujność i robi zakupy w miejscu, które powinno omijać szerokim łukiem?

W ciągu ostatnich trzech miesięcy policjanci zlikwidowali kilkanaście firm zajmujących wyłudzaniem pieniędzy za pośrednictwem fikcyjnych sklepów internetowych. Schemat jest ten sam, ceny w sklepie są niskie, a termin dostawy produktu wydłużony, aby jak najdłużej zwodzić klienta. Dane firmy prowadzącej sklep są zmyślone lub właścicielami są podstawione osoby. Przestępcy wyspecjalizowali się w ukrywaniu tożsamości, korzystając ze słupów do wypłaty pieniędzy.

To czasami są "weekendowe strzały". W ciągu tygodnia przestępcy kupują sobie pozytywne komentarze, w czwartek odpalają sprzedaż po konkurencyjnych cenach i już w niedzielę przestają działać. W regulaminie za to wpisali 14 dni na dostawę. I w ten sposób opóźniają negatywne opinie w sieci i zgłoszenie sprawy na policję - tłumaczy jeden z policjantów walczących z przestępczością gospodarczą.

W czasie, kiedy klienci się niecierpliwią, oszuści zakładają nowy biznes. Wszystko wygląda identycznie, zmienia się jedynie nazwa, np. "DobreButy" zastępują "SuperButy". I biznes się kręci.

Czasami nie chce im się nawet zmieniać wyglądu strony. Naprawdę niewiele wystarczy, by oszukiwać. - dodaje funkcjonariusz.

Za pośrednictwem sklepu, który jest odpowiednio wspomagany reklamą internetową, np. AdWords, przestępcy są w stanie wyłudzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pieniądze wypłacają na bieżąco, bo bank w każdej chwili może zablokować konto na wniosek policji.


Dlaczego tak się dzieje?

Oczywiście cena oraz wszelkie informację o wyprzedażach robią swoje. Natomiast ważnym elementem, która przekonuje klienta do sklepu jest reklama. Oszuści bardzo często korzystają z płatnej opcji reklamy, co pozwala na reklamowanie ich oferty na dużych serwisach internetowych oraz najwyższych pozycjach w wyszukiwarce, co stwarza pozory legalności i uczciwości. Dodatkowo, należy także zwrócić uwagę, że oszuści są świetnie przygotowani. Kupują pozytywne komentarze, uzyskują certyfikaty świadczące o ich rzetelności oraz postępowaniu na rzecz konsumenta.

Jak się chronić?

Zgłoś sklep w weryfikacji za pośrednictwem serwisu legalniewsieci.pl Program Bezpieczny Sklep - to darmowy mechanizm, za pośrednictwem którego każdy klient ma możliwość uzyskania informacji na temat sklepu internetowego przed dokonaniem zakupów. Audyt jest wykonywany przez prawników z serwisu legalniewsieci.pl w ciągu 24 h. Jeżeli sklep posiada podejrzane cechy, które mogą świadczyć o oszustwie, trafi on na listę podejrzanych sklepów.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZaskakująca opcja dostawy od Amazon Następny artykuł ›Jak prawidłowo skonstruować Newsletter

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się