Portal bezpiecznego e-biznesu

Oszuści podszywają się pod Orange!

 Oszuści podszywają się pod Orange!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Na skrzynki mailowe klientów sieci Orange przychodzą wiadomości zawierające potwierdzenie zamówionych towarów lub usług. Operator ostrzega: wiadomością nie pochodzą od nas.

Oszuści podszywają się pod Orange!

Przestępcy bardzo dobrze przygotowali się do oszustwa. Po pierwsze, rozsyłają wiadomości, które w adresie zawierają domenę orange.pl. Po drugie, załącznik do wiadomości tj. plik Excela jest spersonalizowany i zawiera imię i nazwisko odbiory wiadomości. Dodatkowo temat wiadomości zawiera informację „Pilne zamówienie” co dodatkowo skłania ofiarę do kliknięcia w załącznik.

Załącznik zawiera prawdopodobnie wirus. Po jego otwarciu komputer może zostać zainfekowany złośliwym oprogramowaniem - np. ransomware, które zaszyfruje dysk. W tym wypadku odzyskanie dostępu do danych będzie wymagało zapłacenia okupu wynoszącego co najmniej kilkaset złotych.

Oszustwo pokazuje także jak cennym „towarem” są nasze dane osobowe. Użytkownik, który dostrzega załącznik zawierający jego dane osobowe dużo chętniej kliknie w tego rodzaju plik.

Poniżej treść wiadomości:


Fake News Alert

Chcesz dowiadywać się o nowych oszustwach krążących w Sieci, w tym także o najnowszych wirusach? Dodaj swój adres do Fake News Alert - gdy tylko pojawią się nowe oszustwa i nieprawdziwe informacje - poinformujemy Cię o tym. Otrzymuj aktualne ostrzeżenia o zagrożeniach w internecie


Komentarze

‹ Poprzedni artykułWpadka eSKY.pl – polskiej firmy z branży turystycznej Następny artykuł ›Kasy online coraz bliżej!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się