Portal bezpiecznego e-biznesu

Nowy wirus na Androida

 Nowy wirus na Androida

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Eksperci Google alarmują, iż w sklepie Google Play pojawił się nowy i niebezpieczny wirus.

Nowy wirus na Androida

Niestety użytkownicy urządzeń z systemem operacyjnym Android znowu nie mogą czuć się bezpiecznie. W sklepie Google Play wykryto aplikacje zainfekowaną złośliwym oprogramowaniem. Na szczęście rozprzestrzenienie się kodu, który nazwano Tizi, udało się chwilowo zastopować.

Zawirusowany kod atakuje przede wszystkim komunikatory zainstalowane na urządzeniu danego użytkownika, poprzez pobieranie wszelkich dostępnych w nich danych. Wirus jest do tego stopnia inwazyjny, iż skanuje rozmowy prowadzone w szczególności za pośrednictwem aplikacji WhatsApp, Skype, Viber, Telegram. Inwigilowane są również aplikacje popularnych serwisów społecznościowych czyli Facebook’a czy Twitter’a. Prowadzenie rozmów głosowych też jest zagrożone przechwyceniem ich przez to złośliwe oprogramowanie.

Jak podaje next.gazeta.pl, eksperci od cyberbezpieczeństwa ostrzegają użytkowników, że aplikacje, które są zainfekowane kodem, mogą nawet nagrywać dźwięki z użyciem mikrofonu, w który wyposażony jest dany smartfon. Ponadto wirus jest w stanie wykonywać zrzuty ekranu oraz wysyłać wiadomości tekstowe. Zagrożone mogą być również dane osób trzecich, gdyż wirus umożliwia przeglądanie listy kontaktów użytkownika, jego rejestr rozmów oraz kalendarz, w którym zapisywane są dane dotyczące spotkać oraz wydarzeń. Dodatkowo Tizi próbuje też określić lokalizację ofiary, przesyłając informacje z GPS oraz skanując sieci WiFi.

Jak możemy się dowiedzieć z serwisu next.gazeta.pl „głównym celem ataku Tizi jest rynek afrykański. Nie trudno sobie jednak wyobrazić, że podobny kod zostanie wykorzystany w kampanii przeciwko innym użytkownikom. Chodzi tu w szczególności o osoby korzystające z przestarzałych urządzeń z Androidem.”

Źródło: next.gazeta.pl

Komentarze

‹ Poprzedni artykułInternetowa prawda czy fałsz? Następny artykuł ›Tajemnica telekomunikacyjna. Sąd może z niej zwolnić!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się