Portal bezpiecznego e-biznesu

Międzynarodowa grupa hakerów wyczyściła konta bankowe polskich użytkowników

 Międzynarodowa grupa hakerów wyczyściła konta bankowe polskich użytkowników

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Jak podaje świdnicka Prokuratura Okręgowa, międzynarodowa grupa cyberprzestępców okradała polskie firmy oraz osoby fizyczne.
Międzynarodowa grupa hakerów wyczyściła konta bankowe polskich użytkowników

Przestępcy znaleźli się w posiadaniu kwoty 800 tysięcy złotych. Policja zdołała powstrzymać hakerów; na liście oskarżonych znalazło się 20 osób.

W jaki sposób dochodziło do kradzieży?

Internetowi przestępcy w celu wykradania pieniędzy posługiwali się oprogramowaniem szpiegującym. Przesyłali do potencjalnych ofiar wiadomość mailowa z załącznikiem, którego otwarcie powodowało uruchomienie złośliwej aplikacji. W treści maili znajdowało się wezwanie do zapłaty, między innymi od firmy kurierskiej. Hakerzy w ten sposób zdołali przejąć 800 tysięcy złotych. Ich łupem mogło paść nawet 1,7 miliona złotych, lecz na szczęście pozostałe transakcje zostały zablokowane przez instytucje bankowe, które potraktowany je jako podejrzane. Bankowcy zauważyli, że na kontach ich klientów nagle pojawiały się dyspozycje przelania sporych kwot. Pieniądze miały trafić na rachunki, które wcześniej nie były zasilane jakimikolwiek środkami. Zdarzały się również takie sytuacje, w których ogromne sumy trafiały na konta, które wcześniej przez długi czas były nieaktywne. W części przypadków przejęciu środków przez cyberprzestępców zapobiegali sami pokrzywdzeni. W porę zorientowali się, że stali się ofiarami ataku hakerskiego, po czym poinformowali o tym fakcie swój bank.

Kim byli hakerzy?

Komendzie Wojewódzkiej w Białymstoku w toku prowadzonego śledztwa udało się ustalić, że grupą przestępczą kierował Polak oraz Białorusin. Podejmowali oni współpracę z hakerami innych narodowości – m.in. Rumunii oraz Łotwy. Do tej pory nie doszło jednak do zatrzymania podejrzanych i ukarania ich. Świdnicka Prokuratura Okręgowa jest obecnie na etapie przygotowywania wniosków dotyczących wsparcia w zakresie prawa międzynarodowego. Pozwoli to postawić zarzuty cyberprzestępcom na podstawie prawa obowiązującego w krajach zamieszkania oskarżonych. Policja przy okazji po raz kolejny zaapelowała, aby nie otwierać żadnych załączników przysyłanych w mailach, co do których wiarygodności nie jesteśmy przekonani.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCyberprzestępcy podszywali się pod firmę kurierską DHL Następny artykuł ›Split payment od 1 listopada

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się