Portal bezpiecznego e-biznesu

Luka w odpornym na ataki systemie Windows 10 S

 Luka w odpornym na ataki systemie Windows 10 S

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
System Windows 10 S to specjalna konfiguracja systemu Windows 10 Pro, która ze względu na bezpieczeństwo ma obsługiwać tylko aplikacje z Microsoft Store. Specjaliści z Google odkryli jednak sposób na obejście zabezpieczeń i uruchomienie w systemie złośliwych aplikacji.
Luka w odpornym na ataki systemie Windows 10 S

O sprawie poinformowali specjaliści z projektu Google Zero, którzy zajmują się wyszukiwaniem słabych stron oprogramowania. Ich misją jest wyprzedzić hakerów, znaleźć luki w zabezpieczeniach i poinformować o tym twórców oprogramowania. Specjaliści znaleźli sposób na uruchomienie w systemie Windows 10 S aplikacji niepochodzących z oficjalnego sklepu Microsoft.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami najpierw poinformowali o tym Microsoft. Programiści Microsoftu nie zdążyli jednak w ciągu 90 dni załatać luki w zabezpieczeniach. Poprosili więc Google o dodatkowe 14 dni. Na to nie przystali specjaliści z projektu Google Zero, którzy upublicznili wpadkę Microsoftu tłumacząc, że błąd nie jest krytyczny, bo wymaga fizycznego dostępu do komputera.

Cała sprawa ma drugie dno, gdyż Microsoft i Google ostro ze sobą konkurują. Microsoft od początku istnienia projektu Google Zero podważał jego zasadność zarzucając, że Google stawia się w roli arbitra. Chris Betz zajmujący się w Microsofcie kwestią bezpieczeństwa powiedział nawet:

Co jest dobre dla Google nie zawsze jest dobre dla konsumentów”. Google z kolei wciąż zapewnia, że „celem Project Zero jest obiektywne zmniejszenie liczby osób dotkniętych przez cyberataki.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułPolski haker Thomas złapany! Następny artykuł ›Jak prawidłowo skonstruować Newsletter

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się