Portal bezpiecznego e-biznesu

Jak stworzyć regulamin sklepu internetowego?

 Jak stworzyć regulamin sklepu internetowego?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Zamówić regulamin czy skopiować z innej strony? Kupić wzór i samemu dostosować czy zamówić regulamin dopasowany do działalności?


Jak stworzyć regulamin sklepu internetowego?
Najważniejszym wyzwaniem, przed którym stoi e-przedsiębiorca są kwestie prawne, a zwłaszcza regulamin sklepu internetowego oraz pytania związane z jego powstaniem.

Czym właściwie jest regulamin sklepu internetowego?

Regulamin sklepu internetowego to nic innego jak umowa zawierana między sprzedawcą (właścicielem sklepu) a kupującym (klientem sklepu). Podstawą prawną posiadania regulaminu jest art. 8 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. Natomiast z punktu widzenia sprzedawcy najważniejszym aktem prawnym jest ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r. Ponieważ to właśnie naruszenie postanowień tej ustawy może narazić sprzedawcę na poważne konsekwencje prawne.

Gotowy wzór regulaminu? A może skopiować z innej stron?

Regulamin sklepu, pod względem prawnym, to zdecydowanie bardziej skomplikowany dokumenty niż np. regulamin strony internetowej w której jest wyłącznie formularz kontaktowy. Przede wszystkim dokument musi określać warunki zawarcia umowy sprzedaży, kwestię reklamacji produktu oraz odstąpienia od umowy. Ponadto, regulamin sklepu musi być dostosowany do specyfiki działalności sprzedawcy, np. udostępnionych przez sprzedawcę sposobów płatności lub dostawy.

Wiele osób tworząc regulamin sklepu korzysta z gotowych wzorów lub co gorsza - regulaminów skopiowanych z innych stron. Jest to niebezpieczne i często kosztowne podejście, ponieważ jakakolwiek treść zamieszczona w sklepach online lub serwisach www jest chroniona prawem autorskim. Dodatkowo korzystając z gotowych wzorów regulaminów sklepów internetowych zazwyczaj nie będziemy w stanie dopasować treści regulaminu do profilu działalności naszego sklepu. Często może się okazać, że luka w jednym z postanowień będzie wiązać się ze stratami finansowymi.

Jak się uchronić przed powyższymi?

Przede wszystkim przy tworzeniu wszelkiej dokumentacji prawnej zawsze warto zgłosić się profesjonalisty. Po pierwsze, dokumenty będzie tworzony przez prawnika. Po drugie, odpowiedzialność za dokumenty, w przypadku jakichkolwiek błędów, będzie zawsze ponosił podmiot, który taki dokumenty tworzył. Jedną z firm zajmującą obsługą prawną e-przedsiębiorców jest serwis www.lexlab.pl.


LexLab - regulamin sklepu internetowego

LexLab.pl to zespół prawników, adwokatów, a przede wszystkim pasjonatów nowych technologii. W ramach wykonywanej działalność tworzymy dokumentację prawną dla sklepów oraz serwisów internetowych min regulaminy sklepów internetowych. Tworzymy dokumentację RODO, a także stale obsługujemy przedsiębiorców w ich codziennych prawnych zagadnieniach. Trzon zespołu LexLab.pl tworzą prawnicy z kancelarii adwokackiej Gatner&Gatner z Katowic oraz Bielska-Białej.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułBlueborne – twój Bluetooth może być zagrożony! Następny artykuł ›Google Chrome poprawi tryb „incognito”

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się