Portal bezpiecznego e-biznesu

Gdzie i jak potwierdzić profil zaufany?

 Gdzie i jak potwierdzić profil zaufany?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Obecnie istnieje możliwość korzystania z różnorodnych usług za pośrednictwem internetu, jednak wymaga to wdrożenia pewnych środków bezpieczeństwa, tak aby móc zagwarantować ochronę danych i tożsamości użytkowników. Jednym z kluczowych narzędzi, które umożliwiają bezpieczny dostęp do usług elektronicznych, jest profil zaufany – cyfrowy certyfikat tożsamości. Zarówno zakładanie profilu zaufanego, jak i korzystanie z niego w codziennym życiu, staje się nieodłącznym elementem współczesnej interakcji z administracją publiczną. Gdzie potwierdzić profil zaufany i jak z niego korzystać?

Gdzie i jak potwierdzić profil zaufany?

Profil zaufany - gdzie potwierdzić i co to jest?

Profil zaufany, czyli ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnych dokumentów tożsamości, umożliwiającym weryfikację tożsamości użytkownika w przestrzeni internetowej. Jego głównym celem jest zapewnienie bezpiecznego dostępu do szerokiego spektrum usług publicznych online. Chodzi tutaj między innymi o składanie wniosków, dokonywanie różnorodnych zgłoszeń czy nawet uzyskiwanie informacji o swoich prawach i obowiązkach. Profil zaufany można potwierdzić na kilka sposobów, z których najbardziej dostępnym i wygodnym jest weryfikacja za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Większość banków komercyjnych oferuje swoim klientom możliwość aktywacji profilu zaufanego poprzez zalogowanie się do swojego konta bankowego online. Potwierdzenie tożsamości możliwe jest również w wybranych punktach obsługi, takich jak urzędy gminy, wybrane placówki Poczty Polskiej czy instytucje partnerskie, w których użytkownik musi stawić się osobiście z ważnym dokumentem tożsamości.

Jak potwierdzić profil zaufany?

Potwierdzenie profilu zaufanego jest procesem, który wymaga od użytkownika wykonania określonych kroków. Pierwszym etapem jest samo dokończenie procesu rejestracji, co można zrobić, odwiedzając oficjalną stronę usługi ePUAP lub korzystając z portalu bankowości internetowej swojego banku. W przypadku wyboru weryfikacji przez bank użytkownik kierowany jest do strony logowania, gdzie po zalogowaniu się i wyrażeniu zgody na przekazanie danych do ePUAP, profil zaufany zostaje automatycznie aktywowany. W przypadku osób preferujących potwierdzenie tożsamości osobiście, konieczna jest wizyta w jednym z wyznaczonych punktów, gdzie po okazaniu dokumentu tożsamości i wypełnieniu odpowiedniego wniosku profil zostaje zweryfikowany przez uprawnionego pracownika. Niezależnie od wybranej metody po zakończeniu procesu weryfikacji użytkownik otrzymuje dostęp do wszystkich funkcji profilu zaufanego.

MObywatel - proces zakładania

Jak założyć aplikację mObywatel? aplikacja ta jest pewnego rodzaju cyfrowym portfelem, w którym można przechowywać wirtualne wersje dokumentów takich jak dowód osobisty, prawo jazdy czy karta pojazdu. Chcąc założyć własne konto należy posiadać aktywny profil zaufany. Proces rejestracji rozpoczyna się od pobrania aplikacji na urządzenie mobilne z systemem Android lub iOS. Waplikacji należy wybrać opcję logowania poprzez profil zaufany, co przekieruje użytkownika do strony logowania ePUAP. Po zalogowaniu się przy użyciu danych do profilu zaufanego aplikacja mObywatel zostaje automatycznie skonfigurowana, umożliwiając dodanie wirtualnych dokumentów do portfela cyfrowego. Warto zaznaczyć, że aplikacja mObywatel nie tylko ułatwia przechowywanie i prezentację dokumentów, ale również zapewnia dostęp do wybranych usług publicznych, przez co chętnie wybiera ją wielu obywateli.

Zmiany związane z aplikacją mObywatel i profilem zaufanym

Jak w przypadku każdej innej aplikacji, również w mObywatelu można spodziewać się pewnych zmian. Administrator nieustannie wprowadza aktualizacje mające na celu usprawnienie działania oprogramowania. Warto na bieżąco sprawdzać informacje z tym związane na odpowiednich portalach, takich jak isportal.pl.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułFacebook przegrał przed polskim sądem! Następny artykuł ›Koniec dropshippingu? – Nowy projekt Unii Europejskiej

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się