Portal bezpiecznego e-biznesu

Formularz zwrotu – gdzie musisz go zamieścić?

 Formularz zwrotu – gdzie musisz go zamieścić?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Ogrom dodatkowych obowiązków, które ustawodawca nakłada na e-sklepy może przyprawić niejednego sprzedawcę o ból głowy. Czasem sensowność nowych wymogów może budzić wątpliwości. Ten, o którym mowa poniżej jest bardzo istotny, a większość sprzedawców nie zdaje sobie z niego sprawy.

Formularz zwrotu – gdzie musisz go zamieścić?

Odstąpienie od umowy (zwrot) oraz reklamacja, to przyczyny największej ilości sporów pomiędzy sprzedawcami i klientami. Chodzi tutaj w końcu bezpośrednio o interes materialny stron. Warto na te dwa elementy zwrócić szczególną uwagę, gdyż możemy oszczędzić sobie dzięki temu sporej ilości stresu. Każdy sprzedawca powinien wiedzieć, że ustawa o prawach konsumenta nakłada obowiązek nie tylko uznawania zasadnych zwrotów, ale także stworzenie klientowi odpowiedniej możliwości na złożenie oświadczenia. W tym celu e-sklep musi informować klienta będącego konsumentem o przysługujących uprawnieniach, a także dostarczyć odpowiedni wzór, za pomocą którego oświadczenie o odstąpieniu od umowy będzie mogło być złożone. Nie wystarczy jednak proste zamieszczenie wzoru w regulaminie lub na stronie internetowej sklepu.

Ustawa wymaga, aby wzór oświadczenia o reklamacji lub odstąpieniu od umowy został przekazany wraz z potwierdzeniem złożenia zamówienia przez klienta lub dostawą towaru. Istotnym elementem jest fakt, że dokument musi zostać przekazany na trwałym nośniku. Czym jest więc trwały nośnik? Z pewnością nie może być nim link do określonej zawartości. Gdyby takie rozwiązanie było dopuszczone, osoba administrująca stroną internetową mogłaby w sposób dowolny zmieniać zawartość, która znajduje się pod linkiem. Abyśmy mogli mówić o trwałym nośniku, treść dostępna za jego pośrednictwem musi być wolna od możliwości jej zmiany po przesłaniu do klienta. Takie warunki spełnia m.in. plik pdf, który zostaje dołączony do wiadomości potwierdzającej złożenie zamówienia. Jest to jedna z najlepszych metod, która pozwala na wypełnienie obowiązku informacyjnego wynikającego z ustawy. Dodatkowo, można również zamieścić odpowiedni wzór oświadczenia wraz z dostarczanym towarem, wewnątrz przesyłki.

Źródło zdjęcia: Image by freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułMarketing afiliacyjny w branży gier. Jak unikać typowych błędów? Następny artykuł ›Jak prawidłowo skonstruować Newsletter

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się