Portal bezpiecznego e-biznesu

E-dowody od marca br. Testy wypadły pomyślnie.

 E-dowody od marca br. Testy wypadły pomyślnie.

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Nowe e-dowody osobiste zbliżają się wielkimi krokami. Już czwartego marca będzie można wnioskować o ich wydawanie.

E-dowody od marca br. Testy wypadły pomyślnie.

Urzędnicy Ministerstwa Cyfryzacji pomyślnie zakończyli praktyczne testy nowych e-dowodów. Resort prowadził testy przy współpracy z przedstawicielami MSWiA, PWPW i Centralnym Ośrodkiem Informatyki. Praktyczne użycie e-dowodu z warstwą elektroniczną sprawdzono w Urzędzie Miejskim w Ełku.

Jak podsumowuje Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji:

Chodziło o to, by sprawdzić działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on w rzeczywistości używany. (...) Wszystkie testowane scenariusze przebiegły pomyślnie i potwierdziły, że wszystko działa tak jak powinno. Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony już wiele lat temu.

Wspomniane przez ministra wiele lat temu sięga aż do roku 2008, kiedy to zapoczątkowano prace nad projektem pl.ID. Niestety po drodze dochodziło do wieloletnich opóźnień, urzędniczych przepychanek i zmian koncepcji. Wiosną 2018 r. raport na temat opóźnień w e-dowodzie otrzymał premier Mateusz Morawiecki. Na dwustu stronach podkreślono przede wszystkim brak współpracy między różnymi instytucjami.

Kolejne testy będą przeprowadzane w kilkudziesięciu innych miastach. Urzędnicy od 28 stycznia będą przechodzili specjalne szkolenia. Użycie e-dowodu będzie przypominać płatność kartą zbliżeniową. Pozwoli to na m.in. na jego wykorzystanie w usługach elektronicznych w urzędach, służbie zdrowia czy w relacjach z podmiotami komercyjnymi. Z e-dowodem będzie można szybko i sprawnie zarejestrować się w urzędzie lub przychodni, a także automatycznie przejść przez bramkę na lotnisku na terenie UE.

Wprowadzenie nowych e-dowodów nie oznacza, że dotychczasowe dowody stracą ważność.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułTwórcy gry sieciowej Atlas mają poważne problemy przez hakerów Następny artykuł ›Paczkomaty pod kościołami? Nowa ofensywa InPostu

Newsletter

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się