Portal bezpiecznego e-biznesu

Co trzeba zrobić po sprzedaży samochodu?

 Co trzeba zrobić po sprzedaży samochodu?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Niedawno sprzedałeś samochód i zastanawiasz się, o jakich formalnościach musisz pamiętać? Samo spisanie umowy i przyjęcie płatności to nie koniec. Niezbędne będzie także odwiedzenie urzędu oraz zadbanie o kwestie związane z ubezpieczeniem OC. Zobacz, co należy zrobić po sprzedaży auta.
Co trzeba zrobić po sprzedaży samochodu?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w Wydziale Komunikacji

Każda osoba, która sprzedała pojazd, ma obowiązek zgłoszenia takiej informacji w Wydziale Komunikacji. Należy zrobić to w ciągu 30 dni od daty transakcji. Nie warto jednak czekać tak długo – im szybciej zostanie zgłoszona sprzedaż auta, tym mniejsze ryzyko, że poprzedni właściciel zostanie obciążony cudzymi mandatami z fotoradarów.

Co ważne, jeśli auto miało kilku właścicieli, każdy z nich musi udać się do Wydziału Komunikacji. Aby tego uniknąć, można zdecydować się na sporządzenie pełnomocnictwa. Dzięki takiemu dokumentowi wystarczy, że tylko jedna osoba dokona formalności w Wydziale Komunikacji.

Obecnie w części urzędów istnieje możliwość zgłoszenia sprzedaży pojazdu online, przy wykorzystaniu platformy ePUAP. Takie rozwiązanie pozwala na sporą oszczędność czasu. Wystarczy kilka kliknięć, wypełnienie formularza i to wszystko – bez konieczności odwiedzania urzędu.

Ubezpieczenie OC – o czym należy pamiętać?

Kolejną istotną kwestią związaną ze sprzedażą pojazdu jest poinformowanie ubezpieczyciela. Maksymalny termin na dokonanie zgłoszenia wynosi 14 dni. Jeśli były właściciel pojazdu nie dopełni tego obowiązku, ubezpieczyciel będzie mógł zażądać zapłacenia nieuiszczonej składki OC za kolejną część okresu rozliczeniowego lub automatycznie odnowioną polisę.

W zawiadomieniu przekazanym do towarzystwa ubezpieczeniowego należy zawrzeć dane sprzedającego oraz nabywcy pojazdu.

Czy można otrzymać zwrot składki, jeśli wykupione przez sprzedawcę auta ubezpieczenie będzie ważne jeszcze przez kilka miesięcy? Tak – pod warunkiem, że nabywca pojazdu wypowie umowę ubezpieczenia. Może jednak okazać się, że kupujący zechce wykorzystać polisę do końca. Kwestię tę warto ustalić podczas zawierania umowy, aby uniknąć późniejszych nieporozumień.

Co z podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na osobie, która kupiła auto. Jeżeli samochód jest kupiony przez kilka osób na współwłasność, wszystkie z nich objęte są tym obowiązkiem.

Planujesz zakup kolejnego samochodu? Znajdź najlepsze ubezpieczenie OC

Jeśli sprzedałeś niedawno swoje dotychczasowe auto, być może zastanawiasz się nad zakupem kolejnego pojazdu. Pamiętaj o znalezieniu odpowiedniego ubezpieczenia OC. Nawet jeśli od lat korzystasz z usług jednego ubezpieczyciela, warto sprawdzić, co mogą zaoferować inne firmy. Być może uda Ci się znaleźć zdecydowanie korzystniejszą ofertę.

W LINK4 – oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC w dobrej cenie – możesz wykupić ubezpieczenia takie jak Assistance, AutoCasco, a nawet ubezpieczenie Szyby24. W ten sposób dopasujesz rodzaj i zakres ochrony do swoich potrzeb i oczekiwań.

Decydując się na wykupienie Assistance możesz liczyć na:

  • pomoc techniczną,
  • zapewnienie samochodu zastępczego,
  • pomoc w podróży,
  • opiekę oraz pomoc medyczną,
  • pomoc informacyjną.

Z kolei wybór AutoCasco pozwala ubezpieczyć pojazd na wypadek wszelkich szkód powstałych w wyniku nagłych i niespodziewanych zdarzeń z wyłączeniem tych, które wskazano w OWU jako wyłączenia. Dzięki temu nie zostaniesz obciążony całkowitym kosztem naprawy swojego auta. Wysokość odszkodowania zależy od uszkodzeń pojazdu .

Już teraz porozmawiaj bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4, który przedstawi Ci warianty ubezpieczenia i sfinalizuje ich zakup. Swoją składkę możesz sprawdzić także w kalkulatorze online, dostępnym na stronie LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułRewolucja w ochronie danych? Sąd podważa wieloletnią praktykę Następny artykuł ›Jak uniknąć blokady konta na Allegro?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się