Portal bezpiecznego e-biznesu

CBA kupiło oprogramowanie za 33 mln zł – czy to Pegasus?

 CBA kupiło oprogramowanie za 33 mln zł – czy to Pegasus?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Jak informuje TVN24 podczas kontroli przeprowadzanej przez NIK w siedzibie CBA kontrolerzy natrafili na fakturę opiewającą na 33 mln zł. Wiele wskazuje na to, że dotyczy ona zakupu i wdrożenia oprogramowania szpiegowskiego Pegasus.

CBA kupiło oprogramowanie za 33 mln zł – czy to Pegasus?

O spyware stworzonym przez izraelską firmę NSO Group pisaliśmy kilka dni temu. To potężne narzędzie umożliwia zainfekowanie telefonów i kontrolę wszystkich przetwarzanych na nich informacji. Według raportu organizacji Citizen Lab w ciągu ostatnich dwóch lat spyware używane było przez służby w 45 krajach, w tym w Polsce.

W sprawie losów tego narzędzia w naszym kraju pojawił się ciekawy wątek. TVN24 opisało fakturę, która znalazła się w dokumentacji analizowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli, badającej zasadność finansowania CBA z Funduszu Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej. Według stacji na fakturze opisanej jako „zakup środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości” znalazły się następujące pozycje:


  1. przedpłata – 13,6 mln zł,
  2. odbiór sprzętu i programu – 11,64 mln zł,
  3. testy funkcjonalności – 5 mln zł,
  4. szkolenia – 3,4 mln zł.

Może to świadczyć o tym, że sam system kosztował nieco ponad 25 mln zł, a ponad 8 mln zł kosztowało jego wdrożenie. Fakturę wystawiła „młoda polska firma informatyczna”, która miała odpowiadać za spolszczenie, wdrożenie i szkolenia. To popularny model handlu tego rodzaju systemami – zagraniczny dostawca znajduje lokalnego partnera, który ułatwia sprzedaż i zapewnia późniejszą obsługę w lokalnym języku. Lokalne firmy często prowadzone są przez osoby powiązane ze służbami danego kraju.

Nie należy się spodziewać, że opinia publiczna kiedykolwiek pozna oficjalnymi kanałami prawdę w tej sprawie.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZbytnie zaufanie wobec pracownika naraża przedsiębiorstwa na atak ransomware i straty finansowe! Następny artykuł ›Nowy obowiązek właścicieli e-sklepów. Czy dotyczy również ciebie?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się