Prawo, Aktualności • 11.11.2018

Doręczenie fikcyjne – co to znaczy?
Instytucja tzw. doręczenia fikcyjnego funkcjonuje w polskim prawie zarówno w postępowaniu cywilnym, administracyjnym jak i karnym. Doręczenie fikcyjne nie jest terminem prawnym, a jedynie umownym sposobem opisania procedury, w której mimo braku doręczenia właściwego lub zastępczego uznaje się, że skutek doręczenia nastąpił. Nazwa „fikcyjne” może być dla wielu obywateli myląca, gdyż „fikcja” sugeruje zazwyczaj oderwanie od rzeczywistości. Tymczasem skutki doręczenia fikcyjnego w praktyce często okazują się dla adresata nie tylko realne, ale przed wszystkim bolesne.

Prawo, Aktualności • 07.11.2018

Zgoda jako podstawa przetwarzania danych osobowych
Zgoda osoby, której dane dotyczą to najbardziej wyraźna podstawa prawna przetwarzania danych osobowych. Warto jednak wiedzieć, że administrator musi spełnić wymogi prawne, aby mógł legalnie przetwarzać dane.
Jest szansa na zakończenie jeszcze w tym roku prac nad podatkiem od usług cyfrowych dla największych firm działających w Unii Europejskiej. Projekt tego podatku zakłada, że firmy internetowe będą płacić podatek tam, gdzie zarabiają, a nie tam, gdzie są zarejestrowane.
Każdemu może przytrafić się pomyłka w przelewie bankowym. Pieniądze mogą trafić do niewłaściwej osoby (błąd w numerze rachunku bankowego) bądź suma przelewu może zostać błędnie wpisana (błąd w kwocie przelewu). Czy jest możliwość odzyskania takich pieniędzy i co robić, gdy właśnie nam się przydarzy taka wpadka?

Prawo, Aktualności • 31.10.2018

Kiedy możemy legalnie przetwarzać dane osobowe?
Tylko wtedy, gdy mamy do tego podstawę prawną – czyli co? No właśnie, nie tylko zgoda stanowi podstawę prawną do przetwarzania danych osobowych ponieważ w niektórych przypadkach samo nasze działania np. wysłanie wiadomości przez komunikator, stanowi podstawę prawną do przetwarzania naszych danych osobowych!
Orzeczona przez UK Information Commissioner’s Office (ICO – brytyjski odpowiednik polskiego GIODO) grzywna stanowi maksymalny wymiar kary, jaki można wymierzyć na mocy brytyjskiej ustawy o ochronie danych osobowych (Data Protection Act) z 1998 r.

Aktualności, Prawo • 30.10.2018

Czy Acta 2.0 spowoduje wycofanie się YouTube z Europy?
Susan Wojcicki, szefowa YouTube jest zdania, że przez „Acta 2.0” serwis może być zmuszony do częściowego opuszczenia Europy. Przyczyną ma być zaostrzenie przepisów o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.
Włoscy urzędnicy potwierdzili to, co przez wielu uważane było jedynie za teorie spiskowe. Apple i Samsung zostały ukarane przez włoski organ ds. konkurencji za świadome spowalnianie smartfonów.
Łatwiej jest kupić przez pełnomocnika nieruchomość niż odebrać przesyłkę z poczty, zwłaszcza korespondencję sądową. Na poczcie nawet pełnomocnictwo notarialne na niewiele się przyda, jeśli nie będziemy dysponować specjalnym pełnomocnictwem pocztowym.
W poprzednim wpisie wyjaśnialiśmy jakie skutki wywołuje zamieszczenie nieaktualnej klauzuli rekrutacyjnej w CV. Z dzisiejszej publikacji dowiecie się czy w ogóle istnieje obowiązek wyrażania zgody na przetwarzanie danych osobowych wskazanych w CV w tej formie i co się stanie, jeśli takiej klauzuli nie zamieszczono.

Legalniewsieci.pl © 2019

Realizacja strony weboski

e-Gazela Biznesu

Trwa generowanie dokumentu...

REKLAMA

zamknij okno