Zastanawiasz się nad kupnem powystawowego smartfona? Pamiętaj, że produkty takie także objęte są rękojmią - sprawdź i nie daj się oszukać!

Aktualności, Prawo • 21.06.2017

UOKiK kontra Polkomtel (sieć Plus)
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Polkomtelowi, który jest operatorem sieci komórkowej Plus. Postępowanie zostało zainicjowane w połowie maja 2017 roku w związku z usługami Premium świadczonymi w tej sieci. Chodzi tutaj m.in. o Czat Towarzyski oraz usługi świadczone z wykorzystaniem numerów 7218 i 60228.
Konsument, który zawarł umowę na odległość (np. w sklepie internetowym) lub poza lokalem przedsiębiorstwa (np. na pokazie), może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia z tego tytułu kosztów. Czternaście dni należy rozumieć jako dni kalendarzowe, a nie robocze. Poniżej przedstawiamy szczegóły obliczania terminu na zwrot.

Aktualności, Prawo • 20.06.2017

LexLab.pl szuka partnerów biznesowych
Prowadzisz serwis internetowy, agencję reklamową, a może jesteś webmasterem i potrzebujesz wsparcia prawnego dla Twoich projektów? Zostań Partnerem Biznesowym serwisu Lexlab.pl i przekonaj się jak wiele możesz zyskać.

Aktualności, Prawo • 20.06.2017

Google ukarane 1 mld EURO
Decyzja, którą ma podjąć Margrethe Vestager, unijny komisarz ds. konkurencyjności, jeszcze nie zapadła. Rozstrzygnięcie spodziewane jest w sierpniu br. Chodzi o możliwe naruszanie interesów podmiotów, które zajmują się porównywaniem cen poszczególnych produktów. Aplikacja Google’a wyświetla je bowiem już na etapie pokazywania wyników samego wyszukiwania przedmiotów.

Prawo, Aktualności • 19.06.2017

Co robić z wezwaniem od Prezesa UOKiK?
Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz działalność gospodarczą obejmującą obrót handlowy z konsumentami. Może więc się zdarzyć, że otrzymasz pismo od Prezesa UOKiK (jednej z 9-ciu delegatur) z wezwaniem do złożenia wyjaśnień w określonej sprawie oraz przedłożenia związanych z tym dokumentów. Przykładowo sprawa może dotyczyć treści regulaminu, który obowiązuje w twoim sklepie internetowym, a konkretniej jakiegoś zapisu, który wzbudził wątpliwości u organu nadzoru.

Aktualności, Prawo • 18.06.2017

15 czerwca – koniec roamingu w Unii Europejskiej
Pisaliśmy miesiąc temu o tym, że w związku z rychłym nadejściem terminu wyznaczonego przez UE nasi krajowi operatorzy telefonii komórkowej opublikowali proponowane zmiany cenników. Okazało się wówczas, że w zasadzie tylko jeden z nich poważnie potraktował zasadę „roam like at home”, czyli „dzwoń jakbyś był u siebie”. Reszta zaproponowała mniejsze lub większe upusty, ale jednak niezgodne z duchem tej zmiany. UOKiK zapowiedział, że nie będzie pobłażał operatorom i nie pozwoli im na niepełną, wątpliwą interpretację „roam like at home”, grożąc postępowaniami wyjaśniającymi.

Prawo, Aktualności • 11.06.2017

List „ekonomiczny” i odpowiedzialność sprzedawcy
Przeglądając portale aukcyjne w poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty na stosunkowo tanie towary, zwykle staramy się dobrać równie niedrogą opcję dostawy. Pomijamy przesyłkę kurierską, pomijamy listy rejestrowane (tzw. polecone) i szukamy czegoś w dolnych rejonach tabeli. Najtańszą opcją wysyłki jest w większości przypadków list ekonomiczny, czyli przesyłka nierejestrowana, bez możliwości jej śledzenia. Tymczasem w opisie aukcji znajdujemy informację od sprzedawcy: „Towar wysyłany przesyłką nierejestrowaną nadajemy na odpowiedzialność kupującego”. Czy takie zastrzeżenie jest skuteczne?
Uber ma problemy prawne nie tylko w Polsce. Przypomnijmy, iż do krajów, które chcą lub zdecydowały się na ograniczenie działalności Ubera należą m.in. Włochy czy Węgry. Największymi wrogami tej platformy są oczywiście korporacje taksówek oraz sami taksówkarze, którzy nie mają szans w starciu z Uberem pod względem ceny i prostoty rozwiązania. Podstawowym zarzutem jest przeważnie świadczenie usługi przewozu osób bez posiadania wymaganej do tego przez przepisy licencji. Media dość głośno donosiły o brutalnych atakach na kierowców Ubera. Na dobicie twórców tej aplikacji zdecydowało się samo Ministerstwo Infrastruktury.

Aktualności, Prawo • 07.06.2017

Handel w niedzielę tylko na pierwszą zmianę
Jak informuje Rzeczpospolita, grupa posłów zamierza złożyć na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego w środę 7 czerwca br. projekt, zgodnie z którym placówki handlowe byłyby czynne w niedzielę, ale tylko do końca trwania pierwszej zmiany. Czyli w praktyce zakupy moglibyśmy robić do godz. 13-14 po południu.

Legalniewsieci.pl © 2018

Realizacja strony weboski

e-Gazela Biznesu

Trwa generowanie dokumentu...

REKLAMA

zamknij okno