Przetwarzanie danych osobowych jest zgodne z prawem gdy jest realizowane przez organy i podmioty publiczne. Przedostatnia podstawa prawna do legalnego przetwarzania danych osobowych jest skierowanego do podmiotów ze sfery „imperium” (tj. podmioty administracji publicznej).
Jednym z podstawowych środków dowodowych przeprowadzanych w postępowaniu karnym jest dowód z zeznań świadka. Wezwany przez sąd świadek ma obowiązek stawiennictwa, ale czy zawsze musi złożyć zeznania i odpowiedzieć na wszystkie zadawane mu pytania?
3 grudnia br. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie nieuzasadnionego blokowania geograficznego oraz innych form dyskryminacji klientów ze względu na przynależność państwową, miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym. Tym samym obowiązuje już zakaz geoblokowania dla klientów z Unii Europejskiej.
Przy Izbie Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii w Polsce powstał pierwszy w Europie Sąd Arbitrażowy do spraw blockchain.

Prawo, Aktualności • 04.12.2018

UOKiK przypomina przed Świętami o zasadach e-zakupów
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina na swoich stronach internetowych o podstawowych zasadach dotyczących zakupów w sieci. Warto sobie je przypomnieć przed gorącym okresem zakupów prezentów.

Prawo, Aktualności • 02.12.2018

Prawo do odmowy złożenia zeznań w sądzie
W poprzednim wpisie poruszyliśmy temat wezwania do stawiennictwa w sądzie w charakterze świadka. Tym razem skupimy się na tym komu i w jakich okolicznościach przysługuje prawo do odmowy złożenia zeznań lub odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania. Zaczynamy od postępowania cywilnego.
Ministerstwo Cyfryzacji zawarło porozumienie z Facebookiem, na mocy którego polscy użytkownicy tego portalu społecznościowego będą mogli odwołać się od decyzji dotyczącej zablokowania profilu lub usunięcia opublikowanych wpisów.
O tej podstawie prawnej do przetwarzania danych osobowych, bardzo dużo osób zapominało informując, iż po wejściu w życie RODO z kroplówek pacjentów w szpitalach konieczne będzie usuwanie ich …… imion i nazwisk.
Żeby ułatwić dalsze codzienne stosowanie RODO i korzystanie z praw, jakie ono daje, Urząd Ochrony Danych Osobowych – na podstawie zdiagnozowanych najczęstszych problemów i błędów – przygotował zestaw praktycznych wskazówek dla osób indywidualnych.
Prezes UOKiK nałożył kary finansowe na GetBack i Vex stwierdzając, że egzekwując długi firmy te naruszyły prawa konsumentów. Decyzje są nieprawomocne.

Legalniewsieci.pl © 2018

Realizacja strony weboski

e-Gazela Biznesu

Trwa generowanie dokumentu...

REKLAMA

zamknij okno