Prawo, Aktualności • 20.01.2019

Nie otrzymałem faktury – czy muszę płacić?
Związując się umową o świadczenie usług telekomunikacyjnych realizuję moje świadczenia na rzecz operatora w formie comiesięcznego abonamentu. Każdorazowa płatność następuje na podstawie faktury dostarczanej pocztą. Co robić, gdy faktura za dany miesiąc do mnie nie dotrze? Płacić czy nie?
Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje regulacje, według których operatorzy kablowi będą zobowiązani udostępniać swoją infrastrukturę konkurentom. Zakończy to czas monopoli w blokach i osiedlach, gdzie z powodu infrastruktury można korzystać z usług tylko jednego dostawcy.
Operatorzy sieci komórkowych wydają duplikaty kart SIM oszustom, którzy za pomocą różnych metod podszywają się pod swoje ofiary. W ten sposób przestępcy przechwytują numer telefonu, który może być wykorzystywany do autoryzacji operacji na rachunku bankowym. Kto wówczas odpowiada za wyprowadzenie środków z konta ofiary? Czy ofierze można zarzucić rażące niedbalstwo w zakresie zabezpieczenia swoich danych?
Wielu sprzedawców internetowych usiłuje zabezpieczyć się przed roszczeniami z tytułu uszkodzeń przesyłki w transporcie żądając od konsumenta sprawdzenia jej stanu przy odbiorze od kuriera. Co oznacza sprawdzenie stanu przesyłki? Czy chodzi tylko o oględziny zewnętrzne czy także o kontrolę zawartości? Co na ten temat mówi prawo?
Na stronach UOKiK pojawiły się informacje o dwóch wyrokach w sprawach decyzji z zakresu ochrony konsumentów. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołania spółek Lambii oraz Primax Medic i utrzymał w mocy nałożone na te podmioty kary finansowe.
Choć przedświąteczna aura wygląda u nas póki co bardziej na deszczową, zastanowimy dziś się nad śniegiem. A dokładniej nad tym, jak przedstawia się sprawa jazdy na zimówkach w okresie zimowym w naszym kraju, czy prawo tego wymaga i jakie mogą być konsekwencje używania opon letnich w razie zdarzenia drogowego.
W sobotę 15 grudnia br. weszły w życie nowe przepisy w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Prezes UOKiK zyskał uprawnienia do nałożenia kary finansowej na osobę z kadry zarządzającej przedsiębiorstwem.

Prawo, Aktualności • 15.12.2018

Mandat za złe parkowanie na podstawie zdjęcia
W połowie listopada 2018 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Szeroko dyskutowaną zmianą jest możliwość nałożenia przez Straż Miejską mandatu za nieprawidłowe parkowanie tylko na podstawie zdjęcia, które taki przypadek udokumentuje. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo zmienionym przepisom.
Poczta Polska informuje klientów, że możliwy jest darmowy zwrot rzeczy zakupionych przez internet w ofercie Allegro Smart. Gorący okres przedświątecznych zakupów (oraz ewentualnych poświątecznych zwrotów) to dobry moment na taką promocję.

Prawo, Bezpieczeństwo • 11.12.2018

10 wskazówek dla administratorów - jak stosować RODO
UODO chce ułatwić dalsze stosowanie RODO i korzystanie z praw, jakie ono daje. Na podstawie zdiagnozowanych najczęstszych problemów i błędów – przygotował zestaw praktycznych wskazówek dla administratorów.

Legalniewsieci.pl © 2019

Realizacja strony weboski

e-Gazela Biznesu

Trwa generowanie dokumentu...

REKLAMA

zamknij okno