Portal bezpiecznego e-biznesu

Oszuści usiłują wykorzystać awarię w ING Banku Śląskim

 Oszuści usiłują wykorzystać awarię w ING Banku Śląskim

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Informowaliśmy o awarii w ING Banku Śląskim, jak miała miejsce w ubiegły czwartek. Awaria została usunięta, lecz pojawiły się próby oszustwa wykorzystujące fakt, że do niej doszło.

Oszuści usiłują wykorzystać awarię w ING Banku Śląskim

Bank uporał się z awarią w nocy z czwartku na piątek i przeprosił klientów za zaistniałą sytuację. Poinformował, że będzie ściągać blokady, które mogły powstać na kontach, a także zwróci prowizje za wypłaty z obcych bankomatów w dniu awarii. Do 3 grudnia przedłużono możliwość podpisania aneksu do umowy rachunku/karty zgodnie z decyzją UOKIK.

Tymczasem problemy banku stały się doskonałą okazją dla cyberprzestępców. Rozpoczęli oni akcję phishingową rozsyłając do klientów ING Banku Śląskiego maile z informacją o rzekomej „blokadzie konta bankowego”. Oszuści proszą o weryfikację klienta, by w czasie logowania na fałszywej stronie banku przechwycić jego dane dostępowe do systemu. Fałszywy mail jest opatrzony logiem ING, lecz nie jest wysłany z oficjalnej domeny banku.

ING Bank Śląski ostrzega przed tym oszustwem za pomocą komunikatu prezentowanego klientom w aplikacji mobilnej i przypomina:


  • Nie wysyłamy maili z prośbą o zalogowanie lub podanie danych prywatnych np. numeru telefonu do autoryzacji transakcji.
  • Nigdy nie wymagamy podawania loginu i pełnego hasła do bankowości. Dotyczy to również kodu SMS - chyba, że to Ty dzwonisz do banku i jest to kod uwierzytelniający
  • Czytaj dokładnie treści SMS-ów jakie otrzymujesz z banku
  • Nie prosimy Cię o zmianę, ani nie wysyłamy Ci nowych danych logowania.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułMiliardy na polskim rynku e-commerce Następny artykuł ›Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi mailami od Krajowej Administracji Skarbowej

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Przypomnij hasło

Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się