Portal bezpiecznego e-biznesu

Firmy rezygnują z dystrybucji za pośrednictwem sklepów Google i Apple – a co z bezpieczeństwem?

 Firmy rezygnują z dystrybucji za pośrednictwem sklepów Google i Apple – a co z bezpieczeństwem?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Spotify, Epic Games czy Netflix – to tylko przykłady wielkich firm, które postanowiły opuścić oficjalne kanały dystrybucji swoich aplikacji dla urządzeń mobilnych. Chodzi o uniknięcie wysokich marż opłacanych dla Google Play czy Apple Store.

Firmy rezygnują z dystrybucji za pośrednictwem sklepów Google i Apple – a co z bezpieczeństwem?

Opłaty, jakie producenci aplikacji muszą uiszczać oficjalnym sklepom Google czy Apple sięgają 30% osiąganego przez tych producentów zysku. Przy obrotach dużych firm, takich jak np. Netflix - rzędu setek milionów dolarów, odprowadzane na rzecz sklepów opłaty wydają się szczególnie znaczne. Producenci próbowali negocjować z Google i Apple, lecz do porozumienia nie doszło i sklepy dalej zamierzają utrzymywać swoje opłaty na dotychczasowym poziomie.

Alternatywą dla producentów szczególnie aplikacji na Androida jest oferowanie ich poza oficjalnym sklepem Google Play, gdyż w urządzeniach mobilnych wciąż możliwe jest odblokowanie opcji instalowania aplikacji z tzw. „nieznanych” źródeł. Z Apple sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana.

Jednak prawdziwym problemem staje się bezpieczeństwo użytkowników. Korzystanie przez nich z oficjalnych kanałów dystrybucji aplikacji zapewnia względny poziom bezpieczeństwa, mimo zdarzających się od czasu do czasu wpadek sklepu Google. Nieograniczone otwarcie innych, kontrolowanych przez samych producentów źródeł pozyskiwania aplikacji i sposobów uiszczania płatności może być zachętą dla przestępców do przeprowadzania kampanii phishingowych.

Nie wiadomo także, jak na rozwój sytuacji zareaguje Google. Możliwe jest, że potentat w odpowiedzi na działania firm zupełnie zablokuje w kolejnych wersjach Androida możliwość instalowania aplikacji spoza oficjalnego sklepu. Na podobny krok zdecydował się już Microsoft w niektórych wersjach Windowsa, więc droga została otwarta.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWraca oszustwo na aktywowaną usługę CentrumGier Online Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się