Portal bezpiecznego e-biznesu

Artyści i dziennikarze nie zgadzają się z polskim rządem w sprawie ACTA 2.0

 Artyści i dziennikarze nie zgadzają się z polskim rządem w sprawie ACTA 2.0

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Polscy artyści i dziennikarze apelują o wprowadzenie kontrowersyjnej dyrektywy o prawach autorskich. Ich zdaniem dyrektywa pozwoli na lepszą ochronę polskiej kultury i rodzimych twórców.

Artyści i dziennikarze nie zgadzają się z polskim rządem w sprawie ACTA 2.0

W poprzedni piątek po raz kolejny państwa członkowskie Unii Europejskiej nie osiągnęły porozumienia w pracach nad projektem dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Wśród 11 państw głosujących przeciw znalazła się także Polska. Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował z dumą, że:

Dzięki Polsce udało się zablokować niekorzystną dyrektywę o prawie autorskim. Nie ma mandatu do trilogu. Czekamy na kolejną propozycję prezydencji.

Nie spotkało się to z aplauzem środowisk rodzimych twórców. Dyrektor Izby Wydawców Prasy Marek Frąckowiak uważa, że stanowisko polskiego rządu, a zwłaszcza stanowisko Ministerstwa Kultury, nie odpowiada rzeczywistym potrzebom twórców. Jego zdaniem:

Od lat przecież twórcy kultury, środowisko prosi o poparcie tej dyrektywy, wskazując, że chodzi im o ochronę kultury polskiej i rodzimych twórców. Tymczasem resort uważa, że jest dokładnie odwrotnie, że chroni dobra internautów. Naszym zdaniem wynika to z błędnej oceny – ta dyrektywa wcale internautom nie zagraża. Te wszystkie zarzuty, które się wysuwa – łącznie z hasłami – podatek od linków, cenzura w internecie…

Izba stoi na stanowisku, że wskazywanie nieistniejących zagrożeń wynikających rzekomo z dyrektywy leży w interesie wielkich koncernów światowych. Aktualny projekt dyrektywy z zapisami art. 11 i art. 13 ma jedynie „naprawić pewną niesprawiedliwość”. Zdaniem Izby:

Chodzi przede wszystkim o przyznanie wydawcom prasy prawa pokrewnego, które mają wszyscy inni producenci od lat i tego nikt nie kwestionuje. Natomiast w stosunku do nas jest to podważane. To, co proponuje dyrektywa jest mocno okrojone w stosunku do klasycznych praw pokrewnych, które mają inni producenci.

Twórcy apelują o wprowadzenie dyrektywy o prawach autorskich pod hasłem "Tak dla polskiej kultury. Tak dla wolności. Stop manipulacji wielkich graczy". W ramach akcji "Razem Dla Kultury" w wydanym manifeście apelują m.in. Urszula Dudziak, Tomasz Organek, Jan Pospieszalski, Jan A.P. Kaczmarek, Piotr Metz, Marek Kościkiewicz, Piotr Rubik.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułGrupa Interia oraz Wirtualna Polska walczą z internetową mową nienawiści Następny artykuł ›Krajowy System e-Faktur (KSeF) w Polsce – rewolucja w fakturowaniu

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się