Portal bezpiecznego e-biznesu

Amerykańska RIAA weźmie pod lupę chomikuj.pl

 Amerykańska RIAA weźmie pod lupę chomikuj.pl

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Jak donosi serwis zaufanatrzeciastrona.pl amerykański sąd zatwierdził wniosek RIAA o przekazanie danych osób lub firm stojących za serwisem chomikuj.pl. Postępowanie ma związek z ochroną praw autorskich.

Amerykańska RIAA weźmie pod lupę chomikuj.pl

RIAA (Recording Industry Association of America) to amerykańska organizacja strzegąca praw autorskich, która może być przyrównana do polskiego ZAIKS-u. RIAA wysłało firmie hostingowej Cloudflare sądowe wezwanie do udostępnienia informacji na temat serwisu chomikuj.pl. Provider ma przekazać amerykanom takie dane, jak adresy fizyczne, adresy IP, adresy mailowe, a także historię rozliczeń.

Jak wyjaśnił w opublikowanym stanowisku Michał Krasnodębski z biura prasowego chomikuj.pl:

Sprawa dotyczy standardowej działalności RIAA, której celem w tym przypadku jest poznanie tożsamości osób naruszających prawa właścicieli praw autorskich, czyli de facto niektórych użytkowników. Chciałbym też zaznaczyć, że otrzymaliśmy żądanie dotyczące usunięcia plików, na które powołuje się RIAA i zareagowaliśmy na nie niezwłocznie, uniemożliwiając do nich dostęp.

Przypomnijmy, że wątpliwości prawne dotyczące działania serwisu pojawiają się nie pierwszy raz. W 2015 roku krakowski sąd w wydał wyrok w sprawie kopii trzech polskich filmów dostępnych w chomikuj.pl. Zdaniem właścicieli praw autorskich usunięto je z kont użytkowników ze zbyt dużą zwłoką. Sąd nakazał wówczas administratorowi sieci monitorowanie internetu przez trzy lata. Możliwe, że RIAA również zażąda usunięcia niektórych treści – według raportu Google ok. 5 tys. właścicieli praw zgłosiło 26 mln linków potencjalnie naruszających prawa autorskie.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCertyfikacja podatkowa – zadbaj o poprawność rozliczeń podatkowych Następny artykuł ›Jak Instagram troluje polskie firmy?!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się